Трима митничари и граничен полицай с мярка за неотклонение. Акцията е по сигнали за корупция и рекет на пътници и фирми
Специализирана полицейска операция блокира за 5 часа ГКПП Капитан Андреево на 30 юни. При акцията под кодовото наименование „Граница“ безпрецедентно пунктът бе затворен за влизащи и излизащи. Тя бе реализирана на под ръководството на Софийска градска прокуратура от ГДБОП, „Вътрешна сигурност“ на МВР и Гранична полиция и бе насочена срещу извършени неправомерни действия на служители от Главна дирекция ”Гранична полиция”, Агенция”Митници” и отдел ”Пътни такси и разрешителен режим”. Повод за нея бяха постъпили сигнали от фирми-превозвачи и граждани за корупционни практики на граничния пункт, съобщиха от МВР.
На граничен полицай и трима митничари, работещи на ГКПП-Капитан Андреево са наложени мерки за неотклонение. В хода на операцията е установена тяхната съпричастност към извършена престъпна дейност, свързана и с изнудване на чужди и български граждани, казаха от полицията.
Около обяд на 30 юни окло 50 – 60 спецченгета са атакували граничния пункт при Трета бариера.
С викове „На земята!“ те проснали на плаца служителите
от всички гранични служби, които били на смяна на трасетата за вход и изход за пътнически автомобили, автобуси и камиони. Иззели им мобилните телефони, чипове, пълнителите за оръжието, дебитни карти. Пускали до тоалетна само с придружител. Взети са натривки от ръцете на митничари и гранични полицаи, проведени са разпити и очни ставки. Полицаите рушнали всички помещения, обърнали кошчетата за боклук. При претърсванията парични суми в евро и турски лири са открити в кошчета за отпадъци, в пакетчета за захар и в корпуса на радиокасетофон и телевизор, гласи сводката на МВР. На тримата митничари Димитър Димитров, Светлин Проданов и Атанас Димитров и на граничния полицай Михаил Бакалов са наложени мерки за неотклонение. Те са били задържани на пункта за проверка и после – освободени.Извикани са в понеделник да дадат показания и да пишат обяснения в Софийска градска прокуратура.
Работата по разследването е започнала преди около 2 – 3 месеца. Митничари и гранични полицаи са били следени със специални разузнавателни средства след постъпили сигнали, че вземат рушвети и тормозят преминаващите. По време на разследването са били извършени контролирани преминавания на наблюдавани транспортни фирми, шофьори и туристи и порочните практики на подкупи и рушвети са били документирани, заявиха от МВР. Според наши митничари, полицаи преминавали под прикритие като шофьори на автобуси, но отдалеч им личало, че нямат нищо общо с тази професия.
Има документирани данни срещу служители на „Гранична полиция”, че взимат рушвети и тормозят преминаващите, каза вътрешният министър Цветан Цветанов. Според него, парите са прибирани "абсолютно неправомерно" от хората, които пътуват между България и Турция и са разпределяни само между участниците в схемата. По думите му, полицейски и митнически шефове не са замесени. „Сумите са малки. Практиката, която се е утвърдила в годините се говори за 20 лв., 20 евро, 10 лв., 10 евро, 5 евро. Винаги тя е била в тези граници. Но сами разбирате, че примерно на ден, когато минават по 700 автобуса, умножете по сумите, които се дават на пунктовете, виждате, че се генерира един сериозен финансов ресурс.
Сега искаме да хванем докъде са стигали парите.
Преди са се отчитали, но сега съм ги предупредил - ако някой ви казва, че събирате пари за ръководството на МВР, да знаете, че няма такова нещо”, коментира още Цветанов.
Според запознати, операцията не била насочена само срещу дребните рушвети. Ставало въпрос и за много по-сериозни неща като канал за трафик на хора с фалшиви паспорти и за крадени коли. Схемата за превеждането на нелегални била следната: Наше „муле“ отивало в Истанбул, вземало от там иранец или иракчанин с документ за самоличност менте, качвало го на колата и преминавало през границата. На български граничен полицай давало определена сума и самоличността на нелегалния пътник изобщо не била вписвана в информационната система.
За това, че ще се провежда спецоперация на ГКПП Капитан Андреево, не са били уведомени нито полицията в Хасково, нито тукашните им колеги. Единствено турската страна е била предупредена седмица преди това, за да вземе превантивни мерки срещу струпване на превозни средства. Отлично информирани източници обаче споделиха, че най-вероятно е имало изтичане на информация. Според тях един началник на смяна предупредил колегите си за предстоящите събития.
На българския пункт се създаде истински хаос,
видя екип на „Старият мост“, който пръв пристигна на място в самото начало на акцията. Заради блокадата се натрупа близо 10-километрова опашка от автомобили и автобуси. Никой от пътуващите не знаеше какво става и мнозина се обръщаха към журналистите за повече информация. Под палещите лъчи на слънцето малки деца и възрастни се чудиха къде да намерят сянка. Никой не беше пропускан да мине нито на вход, нито на изход по трасето. Даже началникът на свиленградската митница Стефан Марашев бе стопиран до линията на проверката, въпреки че имал служебен ангажимент на пункта. Спрян беше дори автобус с хора от дипломатическите мисии на Судан, Сирия и Алжир в България, тръгнали на екскурзия в Бурса. Дипломатите бяха възмутени от принудителното им спиране на границата. Шофьорът на автобуса Митко Димитров, който е свиленградчанин, сподели: „От четири години пътувам по тази линия, но такова нещо не ми се е случвало.“
Тираджията Сашо от Македония, който пътува често и по тази причина не пожела да каже фамилията си, пък каза: „Минавам през ден оттук и на три места давам по 5 евро. На Калотина, пък и в цяла Европа такива проблеми нямам.“
Някои от чакащите се усетиха, обърнаха автомобилите и се насочиха към ГКПП „Капитан Петко войвода“, за да преминат в Турция през Гърция. Така направиха и софийски адвокати, тръгнали за дело в Истанбул. Едва към 18 часа движението на пункта се нормализира.
Операция ”Граница” ще продължи и през следващата седмица, като целта е прекратяване на порочната практика за изнудване на български и чужди граждани, закани се министър Цветанов.
Подобни операции са правени и от другата страна на българо-турската граница. През декември 2005 г. на ГКПП Капъкуле бяха задържани 58 турски митничари и 28 полицаи, отговарящи за паспортната проверка в акция срещу мрежа за контрабанда на алкохол и цигари. Пред съда са били изправени 51 митничари и под арест със съдебно решение са поставени 44 от тях. Сред задържаните бе и директорът на митницата на Капъкуле тогава Мустафа Нанлъ.
Екип на „Старият мост“