18
Сря, Дек
34 Нови статии

Някои от най-масовите данъци и такси в община Свиленград ще бъдат повишени от началото на 2025 г. Това гласуваха днес общинските съветници на последното си за годината заседание. Предложението бе прието със 17 гласа „За“ и 3 „Против“. Срещу докладните, внесени от кмета арх. Анастас Карчев, се обявиха общинските съветници от БСП Георги Илиев, Стамо Димитров и д-р Диана Василева.

Гласувахме против увеличението, защото смятаме, че не e справедливо оформено, каза пред „Старият мост“ Стамо Димитров. По думите му досега данък сгради винаги е бил малко по-висок за имотите на фирмите, а с влизането на новите промени се уеднаквява с този на гражданите. Освен това данъкът за автомобилите не е съобразен с възрастта и екологичния стандарт на превозното средство, посочи Стамо Димитров.

Впрочем, последното вдигане на местните данъци и такси е било през 2020 г. Натрупаната средногодишна инфлация от 2019 г. до септември 2024 г. е в размер на 40,7 %. От голямо значение за повишаването на разходите за предоставените услуги по чл. 62 е нарастването на минималната работна заплата от 2019 г. – 560 лв., до 2024 г. - 933 лв., което означава ръст от над 60 %.

Основна част от инвестициите, направени до настоящия момент в общината, са от външно финансиране, но за следващите отчетни периоди това финансиране ще бъде ограничено и недостатъчно за постигане на подобни мащабни инвестиции, се казва в докладната на кмета. „Нуждите на граждани и фирми, относно местни инфраструктурни и други проблеми в града и селата, се увеличава в пъти повече от това, което общината може да си позволи с досега определените собствени приходи. Трябва да се отчете, че съществуват законодателни облекчения и освобождаване от заплащане на данък върху недвижим имот, на определена категория лица и обекти, които не са от компетенцията на Общински съвет да определя, но в същото време са една голяма сума от собствени приходи, които не постъпват в бюджета на общината“, пише още в докладната. Посочват се и таблици, в които нагледно се описва с колко ще е повишението:

Друг основен приходоизточник в бюджета на общината е данъкът върху превозните средства, който също ще скочи през 2025 г. Как промяната ще се отрази на данъка на съответните леки и товарни автомобили до 3,5 t:

Очакваните резултати след приемането на проекта за изменение на Наредбата е да се увеличат постъпленията от собствени приходи в размер на около 680 000 лв. По този начин ще се даде възможност Община Свиленград да работи активно за удовлетворяване очакванията на граждани и бизнес за: подобряване на инфраструктурата на територията на общината; изпълнение на социалната, културната и образователната политика; финансово подпомаганe на обществения транспорт; съфинансиране на проекти по различни програми.

Една от най-масовите такси пък - „Битови отпадъци“, също ще бъде повишена.

От ОбА мотивират скока с това, че при запазване на текущите ставки за покриване на разходите на Община Свиленград през 2025 г. ще е необходимо допълнително финансиране на дейностите по чистота за сметка на други бюджетни пера с около 500 000 лв. Набирането на тези допълнителни средства е възможно само чрез непопулярните и тежки мерки по увеличаване размера на таксата. Ставките за битови отпадъци в Община Свиленград са едни от най-ниските измежду подобни общини, пише в докладната на кмета арх. Карчев. Увеличението ще засегне гражданите и предприятията собственици на жилищни имоти, тъй като генерират най-голямо количество битови отпадъци на територията на общината. Предложеното увеличение на таксата за битови отпадъци за жилищни и нежилищни имоти собственост на физически и юридически лица и на цената на съдовете за изхвърляне на отпадъци, е както следва:

> За жилищни имоти собственост на граждани и предприятия в Свиленград и землището - увеличение от 3,60 на 4,70 на хиляда върху данъчната оценка по Приложение №2 от ЗМДТ.

> За жилищни имоти собственост на граждани и предприятия в села от първа група увеличение от 4,00 на 5,20 на хиляда върху данъчната оценка по Приложение №2 от ЗМДТ.

> За жилищни имоти собственост на граждани и предприятия в села от втора група увеличение от 3,90 на 5,00 на хиляда върху данъчната оценка по Приложение №2 от ЗМДТ.

> За нежилищни имоти собственост на граждани и предприятия в Свиленград и селата от първа и втора група – увеличение от 10,00 на 12,00 на хиляда върху данъчната оценка по Приложение № 2 от ЗМДТ.

Остават седем работни дни, в които родителите могат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си. За целта е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.

Размерите на данъчните облекчения за придобитите доходи през 2024 г. се запазват същите като през предходната година. Сумите, които може да бъдат възстановени, са в зависимост от броя на децата. За едно ненавършило пълнолетие дете облекчението от годишната данъчна основа е 6 000 лв., а сумата за получаване до 600 лв., за две – 12 000 лв. и сума за получаване до 1 200 лв., за три и повече – 18 000 лв. със сума за получаване до 1 800 лева. За отглеждане на едно дете с увреждания облекчението от годишната данъчна основа е в размер на 12 000 лв., а сумата за получаване е до 1 200 лева. Това са средствата, които могат да бъдат получени, когато лицата не са ползвали облекченията при авансовото облагане на доходите.

Едно от най-важните изисквания за прилагане на облекченията е родителите да нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение. От НАП съветват гражданите да проверят онлайн с персонален идентификационен код данъчната си сметка за задължения преди да ползват данъчно облекчение, за да избегнат неудобства.

Освен през работодател, другият начин за ползване на годишния размер на данъчните облекчения е с подаване на годишна данъчна декларация в НАП в срок от 10 януари до 30 април 2025 г.

За да ползва данъчните облекчения, физическото лице (включително едноличен търговец) трябва през 2024 г. да е получавало доходи, облагаеми с годишни данъци (данък върху общата годишна данъчна основа или данък върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец). Хората без доходи, или само с необлагаеми, като обезщетение за майчинство например, както и само с доходи, облагаеми с окончателен и/или патентен данък, не могат да се възползват от облекченията, но това може да направи другият родител, ако отговаря на изискванията.

Условията за ползване на данъчните облекчения за деца и деца с увреждания са подробно описани в сайта на НАП. Информация за данъчните облекчения има и във Фейсбук страницата на НАП, а телефонна консултация по тези въпроси може да се направи с Информационния център на телефони: 0700 18 700 или 02 9859 6801, както и на имейл: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..

Физическите лица, регистрирани като земеделски стопани, имат право да избират реда за облагането на доходите от дейността си през 2025 година, напомнят от Националната агенция за приходите /НАП/.

Правото на избор се упражнява с подаване на декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ в срок до 31 декември на предходната година. Изборът е валиден за 5 последователни данъчни години и не е необходимо той да се потвърждава ежегодно с подаване на нова декларация. При облагане по реда, предвиден за едноличните търговци, регистрираните като земеделски стопани физически лица не могат да ползват правото за преотстъпване на данъка върху годишната данъчна основа, който е предвиден в чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ.

Новорегистрираните през 2024 г. земеделски стопани могат да изберат за същата година да се облагат с данък върху годишната данъчна основа по реда, предвиден за едноличните търговци (чл. 28 от ЗДДФЛ), като изборът се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2024 г. В случай че желаят да продължат с този ред на облагане и през следващите пет години, е необходимо да подадат декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ в срок до 31 декември 2024 г. Образецът на декларацията за избор на реда за облагането на доходите на земеделските стопани може да бъде намерен на сайта на приходната агенция www.nra.bg, рубрика „Формуляри“. Декларацията се подава лично от земеделския стопанин или негов упълномощен представител в офиса на НАП по постоянен адрес на физическото лице или по електронен път, чрез Портала за електронни услуги на приходната агенция или по пощата.

Повече информация за избор на реда за облагането на доходите, попълване на декларацията и за плащане на дължимите данъци земеделските стопани могат да получат на телефоните на Информационния център на НАП: 0700 18 700 или +359 2 9859 6801 /на цена, съобразно тарифата на съответния оператор/.

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.

Размерите на данъчните облекчения за придобитите доходи през 2024-та се запазват същите като през предходната година. Сумите, които може да бъдат възстановени, са в зависимост от броя на децата. За едно ненавършило пълнолетие дете намалението на годишната данъчна основа е 6 000 лв., а сумата за получаване съответно до 600 лв.. За две деца – намалението е 12 000 лв., а сумата за получаване до 1 200 лв., за три и повече деца – 18 000 лв. със сума за получаване до 1 800 лева. За отглеждане на едно дете с увреждания облекчението от годишната данъчна основа е в размер на 12 000 лв., а сумата за получаване е до 1 200 лева. Това са средствата, които могат да бъдат получени, когато лицата не са ползвали преференцията при авансовото облагане на доходите.

Едно от най-важните изисквания за прилагане на облекченията е родителите да нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение. От НАП съветват гражданите да проверят онлайн с персонален идентификационен код данъчната си сметка за задължения преди да ползват данъчно облекчение, за да избегнат неудобства.

Освен през работодател, другият начин за ползване на данъчните облекчения за деца е с подаване на годишна данъчна декларация в НАП, което ще започне на 10 януари и ще продължи до 30 април 2025 г.

За да ползва данъчните облекчения, физическото лице (включително едноличен търговец) трябва през 2024 г. да е получавало доходи, облагаеми с годишни данъци (данък върху общата годишна данъчна основа или данък върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец). Хората без доходи или само с необлагаеми, като обезщетение за майчинство например, както и само с доходи, облагаеми с окончателен и/или патентен данък, не могат да се възползват от облекченията, но това може да направи другият родител, ако отговаря на изискванията.

Условията за ползване на данъчните облекчения за деца и деца с увреждания са подробно описани в сайта на НАП. Информация за тях има и във Фейсбук страницата на НАП, а телефонна консултация по тези въпроси може да се направи с Информационния център на телефони 0700 18 700, както и на имейл: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..

Най-висока е заетостта в 4- и 5-звездни хотели

През октомври 2024 г. в област Хасково са функционирали 94 обекта с 10 и повече легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване, съобщават от Териториалното статистическо бюро. Броят на стаите в тях е 1 741, а на леглата - 3 204.

В сравнение с октомври 2023 г. общият брой на местата за настаняване (функционирали през периода) нараства с 44.6%, а леглата в тях се увеличават - с 21.0%.

Общият брой на нощувките е 22 088, или с 12.5% повече в сравнение със същия месец на предходната година.

Най-много са реализираните нощувки на чужди граждани от Турция - 64.8%.

Броят на пренощувалите лица през октомври 2024 г. в област Хасково е 11 005. От всички пренощували лица 7 388 или 67.1% са български граждани и са реализирали средно по 2.2 нощувки. Пренощувалите чужди граждани са 3 617 и са реализирали средно по 1.7 нощувки.

Общата заетост на леглата в местата за настаняване през октомври 2024 г. е 23.8%, като тя намалява с 1.2 процентни пункта в сравнение със същия месец на предходната година. Най-висока e в местата за настаняване с 4 и 5 звезди - 30.9%, в сравнение със заетостта в местата за настаняване с 3 звезди - 28.7% и местата за настаняване с 1 и 2 звезди - 20.5%.

Приходите от нощувки през октомври 2024 г. се увеличават с 38.3% в сравнение с октомври 2023 г. и достигат 1 746.2 хил. лв., като 1 119.7 хил. лв. са от български граждани, а 626.5 хил. лв. - от чужди граждани.

Общо 962 граждани са пропуснали да обявят около 14 млн. лв., получени от споделяне на снимки и видео

НАП изпраща имейли на 962 граждани, за които има информация, че в периода от 2018 до началото на 2023 година са получили доходи от създаване и споделяне на съдържание в онлайн платформа, която се свързва с публикуване на съдържание за възрастни, но са пропуснали да ги декларират. Те трябва да обявят доходите си в рамките на две седмици от получаване на известието за това.

Приходната агенция разполага с информация за около 14 млн. лв., получени от физическите лица в рамките на 5 години, като 20 от гражданите са имали доход от 8,5 млн. лв. в периода от 2020 г. до първите три месеца на 2023-та. Тези данни са подадени в приходната агенция от дружеството, което управлява онлайн платформата, използвана за създаване на съдържание за възрастни в интернет, като позволява на потребителите ѝ да получават доходи чрез споделяне на различни снимки и видеоклипове. Достъпът до тях се осигурява срещу абонамент, като доходите на потребителя се формират от заплатените от посетителите суми, от които 80% са за създателя на съдържание, 20% за дружеството.

Съобразно вида на получените суми от платформата, е необходимо гражданите да ги декларират в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 – за доходи от друга стопанска дейност, в което се вписват авторски и лицензионни възнаграждения. Това те могат да направят изцяло онлайн през Електронната услуга за подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, която е достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или с квалифициран електронен подпис (КЕП) в е-Портала на приходната агенция.  Лицата, които не разполагат с ПИК,  могат да го получат за минути и безплатно във всеки един офис на НАП. 

Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да се получи на телефона на приходната агенция: 0700 18 700 на цена, съобразно тарифата на съответния оператор и в сайта на НАП.  

За 29-ти път Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) връчи Годишните награди за професионални постижения в областта на туризма. Хотел „Голдън ай“ край с. Капитан Андреево получи приз за "Най-добър петзвезден хотел с казино на 2024 г."

Церемонията се проведе в столицата в присъствието на вицепрезидентът Илияна Йотова, заместник-министри, бивши ресорни министри и други официални гости. Отличията връчиха водещи имена в българския туризъм – членове на БХРА, представители на държавната администрация, на неправителствените организации в туризма, на печатни и електронни медии.

БХРА е първата професионална организация в туризма, която връчва отличия от 1996 г. насам. Годишните награди традиционно отличават най-добрите в туристическия сектор за изминалата година, а отличието носи престиж и привлича повече гости.

Хотел GoldenEye Resort Hotel & Casino e разкошно убежище с площ от 27 000 кв. м., в което луксът среща елегантността. Всеки детайл е внимателно обмислен, за да създаде неповторимо преживяване и незабравими спомени за гостите- така БХРА представя наградения хотел.

 Снимки: БХРА

СМ