18
Сря, Дек
34 Нови статии

Снимка:Красимир Николов, БТА/архив

От днес гръцките железници възстановиха след няколко години на прекъсване движението на влаковете в участъка Александруполис – Орестиада, съобщава БТА, позовавайки се на гръцката държавната телевизия ЕРТ.

Според съобщение на инфраструктурната ЖП компания ОСЕ и на превозвача „Хеленик трейн“ след ремонтните дейности по линията ще има четири курса дневно, по два във всяка посока.

В участъка Орестиада – Орменио на границата с България в района на Свиленград обаче засега движението ще продължава да се извършва с автобуси.

Дългоочакваният ремонт на пътя Свиленград – с. Маточина най-после стартира. След 50-годишно съществуване 36,8 - километровата отсечка от републиканската пътна мрежа отново ще види асфалт. Години наред пътуването по нея бе истински ад.

Община Свиленград приключи рехабилитацията на централния градски булевард „България”. Ремонтираният участък е от бензиностанция „Петрол” до кръговото кръстовище пред магазин „Зора”. Дължината му е 725 м,  широк е 9 м. Ремонтните дейности включваха полагане на два пласта асфалт – плътен и неплътен, общо 10 см, и подмяна на бордюри. На новото платно са монтирани 60 броя пътни знаци и е положена 543 кв. м хоризонтална маркировка, включително и за нови паркоместа.

Благоустрояването се извърши със 765 000 лева, отпуснати от МРРБ съгласно одобрените за финансиране от държавния бюджет проекти на общината.

 

Срещи по повод предстоящото удвояване на участъци от железопътната линия Крумово – Свиленград – турска граница се състояха в 9 общини, сред които Свиленград и Любимец. Това съобщиха от Националната компания „Железопътна инфраструктура“.

На обществено обсъждане е подложен доклада за оценка на въздействието на околната среда и доклада за оценка на съвместимост с предмета и целите на опазване в защитените зони. Консултантите, разработили двата документа, са препоръчали да се спазват смекчаващи мерки, след прилагането на които не се очаква въздействие върху компонентите и факторите на околната среда, както и върху защитените зони от европейската мрежа Натура 2000.

Реализацията на инвестиционното предложение ще допринесе за увеличаване капацитета на жп линията за поемане на нарастващия трафик, привличане на повече международни товари и развитие на пътническите превози. Предвижда се реконструкция на гари, перони и някои пешеходни подлези за осигуряване на достъп на лица с намалена подвижност, изграждане на нови перони и нови пешеходни надлези, реконструкция на тягови подстанции. Удвояването на жп линията ще намали експлоатационните разходи и ще гарантира по висока безопасност за движение на влаковете.

С Решение на Министерския съвет от 2004 г. железопътната линия Пловдив – Свиленград – турска/гръцка граница със скорост на трасето за 160 км/ч е обявена за обект с национално значение.

СМ

Обществена поръчка за превоз на пътници с автобуси по областната и общинската транспортна схема обявиха от Община Свиленград.

Договорът, който ще бъда сключен с превозвача, е за 2 години. 1 200 000 лв. без ДДС е прогнозната стойност на процедурата. Офертите на кандидатите ще бъдат отворени на 12 септември.

Ето и линиите, които ще бъдат обслужвани: Хасково – Свиленград, Студена – Радовец, Свиленград – Чернодъб – Генералово – Капитан Андреево, Свиленград – Сива река – Мезек, Свиленград – Индустриална зона – Момково, Свиленград – Пъстрогор – разклон за Лисово – Левка – разклон за Мустрак – разклон за Дервишка могила – Студена, Свиленград – Димитровче – Райкова могила – Щит – Пашово – Михалич – Сладун, Свиленград – Димитровче – Райкова могила – Щит – Пашово – Михалич – Сладун – Маточина, Свиленград – Мустрак – Равна гора, Свиленград – Пъстрогор – Младиново – Костур, Свиленград – Пъстрогор – Младиново – Левка, Свиленград – Пъстрогор – Лисово, Свиленград – кв. „Капитан Петко войвода“, жп. гара.

  Нови проверки за нелоялни практики при организираните туристически пътувания бяха извършени от служители на Министерството на туризма съвместно с Комисията за защита на потребителите, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА) и Икономическа полиция на ГКПП Капитан Андреево. Бяха проверени 22 автобуса, пристигащи от Турция.

Проверка е извършена и на 20 туроператори – организатори на пътуванията за законово извършване на дейността. Установено бе, че при двама от проверените туроператори липсва вписана валидна застраховка в Националния туристически регистър, а всички останали извършват законно дейността си, притежават удостоверения за регистрация и имат застраховки с валиден срок на действие.

ИА „Автомобилна администрация” установи нарушения при двама от превозвачите – за 24-часов период, след края на предходната ползвана нормална дневна почивка, водачите не са ползвали дневна почивка от минимум девет последователни часа, с което е нарушена разпоредбата на AETR ДВ 28 от 1995г., чл. 8, ал. 2, изр. 2. На водачите са съставени актове за установяване на административно нарушение (АУАН).

По-рано през месеца бяха извършени съвместни проверки с контролните органи и на ГКПП Лесово – Хамзабейли. Проверени бяха 4 автобуса и три регистрирани фирми като туроператори. Бяха съставени 3 констативни протокола от страна на КЗП. ИААА не е установила нарушения при проверката на превозвачите.

Внезапните проверки на контролните органи, съвместно с Министерството на туризма, ще се извършват през цялата година и ще бъдат изпълнявани не само на граничничните контролно-пропускателни пунктове, но и на туристически обекти във вътрешността на страната.

 Спряха автобус от движение, на водача съставиха акт

На 19 май 2024 г. бяха извършени нови проверки за нелоялни практики при организираните туристически пътувания.

Служители на Министерството на туризма съвместно с Комисията за защита на потребителите, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА), Национална агенция по приходите (НАП) и Икономическа полиция извършиха проверки на ГКПП Капитан Андреево. Бяха проверени 25 автобуса, пристигащи от Турция. Инспекция е извършена на туроператорите – организатори на пътуванията за законово извършване на дейността.

ИА “Автомобилна администрация” установи нарушения при проверката на един от превозвачите. Автобусът беше спрян от движение, а на водача бе съставен Акт за установено административно нарушение (АУАН) съгласно чл. 55, т. 1 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари, за това, че няма необходимия валиден лиценз за изпълняване на дейността.

Внезапните проверки на контролните органи, съвместно с Министерството на туризма, ще се извършват през цялата година и ще бъдат изпълнявани не само на гранично-контролно пропускателните пунктове в страната, но и на стратегически туристически обекти във вътрешността на страната.