19
Чет, Дек
28 Нови статии

Митница
Инструменти
Шрифт

mitnica21 разпитани, срещу 5 са повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група, срещу трима – за вземане на подкуп. Обискират митничарски къщи, над 20 хил. лева са намерени у служителите

При спецакция под наименование „Митница“ на ГДБОП, отдел „Вътрешна сигурност" на МВР и Софийската градска прокуратура е ударена цяла митническа смяна на ГКПП Капитан Андреево. Митничарите са изненадани на 2 май около 19, 30 ч. - малко преди да свърши дежурството им.

„Става въпрос за класически случай на незаконно облагодетелстване от страна на митнически служители, които са пропускали определени стоки, товари, камиони и граждани срещу подкупи.

Снощи пристъпихме към реализация, тъй като от предишни наши наблюдения имахме информация, че при приключване на смяната митническите служители са събирали приходите от оборота от деня и са си го разпределяли по някакви си техни критерии. Бяха заловени, образно казано, на калъп въпросните служители, докато

разпределят купчини пари пред себе си”

, съобщи сутринта на 3 май градският прокурор на София Николай Кокинов. Той каза, че са действали по сигнал и обясни, че служителите на граничния пункт са били следени със СРС-та. На въпроса къде е ставало това и не е ли имало камери, прокурорът отговори: "Има си стаички, където няма техни камери, но има наши. Намирали са си тихо местенце, където са си разпределяли оборота от деня."

Намерената сума в служебно помещение и у джобовете на митничарите възлизала на около 15 хиляди лева в евро, долари, турски лири. Намерени са и 21 стека цигари без бандерол. Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, който същия ден откри Транзитния център за бежанци край с. Пъстрогор, съобщи на пресконференция: „Вътре бяха разпилени пари, имаше пари, които бяха на бюрото. И, както колегите се изразиха – в който и джоб да бръкнеш, вадиш пачка пари. Направете една равносметка – на 10 човека, или 8, разпределена тази сума, с колко си тръгват от работното място в края на техния работен ден. Това са около 1 500 лева минимум. Когато влезе един тираджия, който трябваше да му оправят документите, направо си му поискаха пари да остави. Той каза, че има 130 евро, които са му необходими за моста, който трябва да минава, Дунав мост, и те казаха – не се притеснявай, 30 евро е мостът и 100-те евро му ги прибраха.“

Основни координатори на подялбата били главен митнически инспектор и митнически специалист.

Според някои източници инспекторът разпределял събраните пари, а специалистът следял дали по джобовете на колегите им не е останала някаква банкнота. У десетина митничари от дежурната смяна са открити суми от порядъка на 150 - 180 евро. От прокуратурата и от отдел „Вътрешна сигурност" предполагат, че тези суми за „отклонени" от общата сума, която се е разпределяла след приключването на всяка смяна.

Проучване на „Старият мост“ показа, че главен митнически инспектор в тази смяна е Стефан Костадинов. Костадинов има 26 години стаж в митницата. Той е бивш зам.-началник на тукашното управление, назначен от Емил Димитров – Ревизоро през 2001 г. като дясна ръка Николай Проданов. На тази длъжност е бил по-малко от година, после преминава през постовете началник смяна и началник сектор, а по време на управлението на Стефан Марашев е бил пратен на Гарата.

При акцията са задържани първоначално 32-ма служители на свиленградската митница. 21 от тях, работещи на трасе „Тирове“, са разпитани.

Повече от 3 месеца служителите били следени

от полицията. При акцията един от митничарите от групата тръгнал да бяга, но бил настигнат от служителите на реда. Останалите буквално направили килим от банкноти на пода, тъй като всички бутнали парите. У главния инспектор са намерени 4 хиляди лева, а в каса, от която само той имал ключ имало още 4 хиляди долара и 900 евро”, обясни главният секретар на МВР Калин Георгиев. Общо над 20 хил. лв. са открити у служителите, каза Георгиев.

Процесуално-следствените действия са продължили през цялата нощ на 2 май и в четвъртък, извършени са обиски и претърсвания на служители, на автомобили и домашни адреси. Рушнати са всички къщи на заподозрените митничари, но не навсякъде са намерени пари.

Общо срещу осем души са повдигнати обвинения,

срещу петима – за участие в организирана престъпна група, а срещу останалите – за вземане на подкуп. На 5 май се гледа мярката им за неотклонение, като прокуратурата иска постоянен арест. Вицепремиерът Цветан Цветанов пък заяви, че осемте обвинени ще бъдат уволнени дисциплинарно.

Уличените служители не са имали твърда тарифа за подкупите, а са действали според товара, като в повечето случаи става дума за искане на пари за пропускане на контрабандни стоки. "Голяма част от митничарите са се примирявали и са приели да участват в схемата. Още са в шок, не са очаквали атака и тепърва ще се избистрят версиите им, нямат разумно обяснение засега. Ще видим кои са по-приказливи от тях и кои са склонни да предадат другарчетата си", каза прокурор Кокинов.

Преди две години при зрелищна операция под кодовото название „Граница“, блокирала безпрецедентно ГКПП Капитан Андреево за 5 часа, бяха задържани трима митничари – Светлин Проданов, Димитър Христов и Атанас Димитров, и граничният полицай Михаил Бакалов, припомня „Старият мост“. Тогава те бяха разпитани и пуснати още същия ден. Според прессъобщение на полицията при претърсванията на пункта парични суми в евро и турски лири са открити в кошчета за отпадъци, в пакетчета за захар и в корпуса на радиокасетофон и телевизор. Запознати обаче твърдят, че пари – банкнота от 20 лв., са намерени само у бившия кмет на Свиленград Светлин Проданов, но те си били негови. Срещу четиримата са повдигнати обвинения.

СМ

{jathumbnail off}

Обвинените

  1. Наско Курдов

  2. Георги Златанов

  3. Димитър Димитров

  4. Милко Христов

  5. Николай Б. Колев

  6. Никола Трифонов

  7. Пламен Дренски

  8. Стефан Костадинов