18
Сря, Дек
28 Нови статии

Здравеопазване
Инструменти
Шрифт

fekaliiПлъзна хепатит сред мургавите малчугани. Цели семейства живеят при пълна мизерия

Открит канал с мръсни води върви покрай къщи на ул. „Зорница“ в ромската махала в Любимец. Това е огнище на зарази, през лятото вони така, че не се трае, жалваха се пред „Старият мост“ жители на махалата. При обилен дъжд пък водата не можела да се оттича. На някои места по улиците се образували дълбоки локви. Водата стига до кръста ми, наводняват се и къщи, обясни млад ром.

navesКаналът е пълен с всевъзможни боклуци. На целия град мръсотиите идват тук, до къщите ни са, а през лятото миризмата е нетърпима, възмущава се млада жена. Хората се притесняват, защото малките деца влизат да играят в канала. И после как няма да са болни, плъзна жълтеница, половината ни деца са заразени, жалва се възрастна ромка. Според потърпевшите проблемът с открития канал е от години, но така и никой не си е мръднал пръста да го оправи. Във времето когато кмет на Любимец е била Надка Попова са били поставени бетонни корита по канала до заустване. Трябвало е след това да се монтират и бетонни елементи върху вече сложените, за да се затвори каналът. Мандатът на Попова обаче свършил и след това работата си останала недовършена. Каква е причината да се задържа вода не е ясно. Възможно било канализацията да е прекъсната или запушена, или пък да има грешка в нивата.

Иначе ромите в махалата в Любимец живеят в пълна мизерия. В много от къщите хората нямат най-елементарното – ток, вода, баня, тоалетна. Добре, че има 2-3 улични чешми да си взимаме от там вода, казват роми. Някои са принудени да живеят в коптори, в които преди са отглеждали животни. 42-годишният Ангел Ангелов спи върху няколко одеяла в малък навес, който няма и врата. Имам къщичка, но децата са много и няма място за мен, каза Ангел. Той е инвалид, катастрофирал преди 1 година. Преди работех в БКС-то, сега получавам 170 лв. инвалидна пенсия, млад съм още, но съдбата ми е такава, сподели мъжът. В пълна мизерия живеят и Сашо и София Ангелови, които имат две деца. Семейството обитава една стая, построена им преди време с подръчни материали от техен братовчед. Двамата не работят никъде, ровели сметището и после предавали намереното на Вторични суровини. Нямат тоалетна, нито печка. Пред примитивното им жилище има малко огнище, където палят съчки, за да се стоплят. В подобни условия живеят много семейства в махалата. Някои от къщичките били обитавани от по 10 души. Никой не работи, не сме осигурени, не дай си Боже нещо да стане, кахъри се възрастна ромка. Изнемогващи семейства живеят и в свиленградската ромска махала.

Една четвърт от ромите у нас разполагат с до 5 кв. м жилищна площ, става ясно от стратегия за интеграцията им, която вицепремиерът Цветан Цветанов представи през седмицата, пише в. „24 часа“. Според европейските критерии за хуманно отношение към лишените от свобода пък на всеки от тях трябва да са осигурени поне 4 кв. м. У нас обаче затворниците също все още разполагат с около 2 кв. м.

В стратегията се посочва, че бедността и социалното изключване са причина за ниското качество на жилищната среда в ромските квартали. Все пак по-голямата част от обитателите им са посочили, че разполагат с 10,6 кв. м при последното преброяване. Това обаче е наполовина по-малко от 23,2 кв. м площ, които се падат на всеки българин. Освен това 2/5 от ромите живеят в жилища без водопровод, 3/5 не са свързани с централната канализация, а в 4/5 от домовете им няма тоалетна

За да се промени това неравенство, в стратегията за интеграция на ромите до 2020 г. се предвижда да се отделят нови терени за жилищно строителство с цел деконцентриране на обособените ромски квартали. Има идея да се търсят правни възможности за здравно осигуряване на трайно безработните роми, тъй като изследвания показват, че 12,6% от етноса, включително децата, са инвалидизирани или страдат от тежко хронични заболявания. Заради лошите условия на живот те по-често боледуват от хепатит, инфекции и астма. Заради болести 1/3 от мъжете и 2/3 от жените между 45 и 60 г. са изгубили част или изцяло работоспособността си.

СМ