18
Сря, Дек
35 Нови статии

Здравеопазване
Инструменти
Шрифт

В Свиленград лицата с трайни увреждания са 1 667, като 121 са деца

От май 2023 г. с нова стъпка в дигитализацията на медицинската експертиза освидетелстването пред ТЕЛК ще става изцяло електронно, по документи, без явяването на пациента, анонимно и на случаен принцип. Това обяви служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев в петък на съвместна пресконференция с министъра на електронното управление Георги Тодоров и "Информационно обслужване" за напредъка в електронното здравеопазване.

Меджидиев анонсира това като "тотална реформа в ТЕЛК", която ще улесни и ускори извършването на медицинската експертиза и ще пресече съществуващите в системата корупционни практики. Здравният министър обясни, че целта е пациентът изобщо да не се явява пред лекарска комисия, а цялата информация за него, която съществува в Националната здравноинформационна система (НЗИС) да се разпределя на случаен принцип, както е в съдебната система: "Дори пациентът да не знае къде попада и къде ще се извърши експертизата, а лекарят да не знае имената на пациента. По този начин всички корупционни практики и забавянето на ТЕЛК решения ще бъдат сведени до минимум. Ще има и срокове, поставени на освидетелстващите, от порядъка на 7-10 дни експертизата да бъде издадена и върната обратно към НЗИС и съответно към социалното министерство и НОИ за определяне на пенсия или обезщетение". Меджидиев обеща всичко това да се случи от средата на май и допълни, че се работи денонощно за това.

Заместничката му Катя Ивкова съобщи, че с последната актуализация на модулите в НЗИС, вече е възможно медицинското направление за ТЕЛК да се изпраща по електронен път през софтуера на лекуващия лекар към регионалната картотека на медицинската експертиза или към лекарската консултативна комисия (ЛКК). Освен това в медицинското направление за ТЕЛК, което се подготвя от личния лекар, се отразява и необходимостта от отпускане на помощни средства, приспособления, съоръжения, медицински изделия. "Това ще спести на пациентите, които в повечето случаи са със затруднения в придвижването, необходимостта от физическо посещение на регионалната картотека на медицинската експертиза за представяне на документи за освидетелстване", съобщи Ивкова.

Впрочем, справка в Анализа за потребностите от социални услуги на общинско ниво показва, че в Свиленград хората с трайни увреждания са 1 667, като 121 от тях са деца.