Ако някой реши да закрива болници административно, грубо ще сгреши
Бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски бе сред участниците на втората национална среща на хирурзите, която се проведе в Свиленград. Той бе любезен да отговори на въпросите на „Старият мост“.
- Проф. Гайдарски, вашето мнение за конференцията и докладите, които бяха изнесени?
- Първо искам да кажа няколко думи за организаторите, защото това е една хубава конференция, много добре организирана. Мисля, че това се дължи на местния инициативен комитет, начело с д-р Димитър Ермов, който е направил всичко възможно за едно приятно пребиваване на участниците от София и цялата страна. А докладите, които се четат, са добре подбрани. Съобразени са с темата, която е основна. Тук са опитни хирурзи от цялата страна, от висшите медицински заведения, от големите областни болници. Темата е предимно за по-младите хирурзи, защото това са неща, които са общоизвестни, но се неглижират. Ние ги преподаваме на студентите, на специализантите, но в ежедневната дейност след това много неща не се спазват и забравят.
- В този смисъл достатъчен ли беше интересът към тази конференция?
- Да, тук са над 100 души. Аз мисля, че тази конференция има достатъчен брой хирурзи и от достатъчно болници в страната, които могат да споделят опита си и да пренесат този опит, който тук ще добият, в съответните болнични заведения.
- А имаше ли дебати, научни спорове?
- Да, имаше дебати и дори по един от проблемите се стигна до заключението, че този въпрос трябва да е обект на отделна конференция. Има достатъчно такива проблеми, които трябва да бъдат дискутирани между нас хирурзите.
- Вие бяхте и министър на здравеопазването. Какво е мнението ви за реформата в здравеопазването, какво трябва да се промени?
- Вижте, спекулира се с реформата в здравеопазването. Тя е започнала доста отдавна. Ние непрекъснато твърдяхме, че реформата не е революция. Те казват, че няма реформа. Напротив, има. Реформата е в това, че ние намалихме броя на леглата в страната. Говори се например, че има много болници. Но тук не е въпросът за болниците, а за броя на леглата. Ние имаме 5,9 легла на 1 000 човека, както е в цяла Европа. Не можем повече да намаляваме, защото ще дойде момент, в който няма да са достатъчни, както недостигат местата за децата в детските градини. Казват, че има 400 болници. Няма 400 болници, това са глупости, които се говорят. Има 400 здравни заведения, това са ДКЦ-та, малки болнички с по 10-15 легла и т. н. Ако да кажем Свиленград е на 10 км от Пловдив, нямате нужда от такава болница, защото бързо ще стигнете до модерната болнична база, каквато е пловдивската. Но има труднодостъпни райони в Родопите, Рила, Пирин и т. н. Там хората не могат да се оставят без здравно заведение. В нашата концепция, когато аз бях министър, ние субсидирахме 55 общински болници в страната, въпреки че това не е задължение на държавата. Това са т. нар. стратегически болници, които трябва да ги има. Ако някой реши да ги затваря по т. нар. административен способ, грубо ще сгреши. В здравеопазването има реформа, ние не можем с лека ръка да закриваме здравни заведения.
- А какво смятате за идеята да се закриват отделни отделения в болниците, например, ако няма достатъчно раждания или под 1000 операци на година?
- Също голяма глупост. Не може да има такъв принцип и той не трябва да се прилага. Има болници с 10-20 раждания в годината. При това те не могат да осигурят на родилката качествено обслужване, защото в тези малки отделения няма да има добър акушер-гинеколог. Там няма възможност за поддържане на високи стандарти за лечение и по-добре тези жени да си раждат в по-големите заведения. Затова нещата трябва да се съобразят с нуждите на гражданите в съответния район.
- Вие посетихте болницата в Свиленград. Какви са впечатленията ви?
- Това е една болница, която може да се сравнява с най-добрите областни болници в страната. Много ми хареса, че тя е напълно обновена във външен и вътрешен вид. Има обзавеждане, оборудвана е с модерни технологии, които позволяват лечебният процес да се води на високо технологично ниво. Почти всички основни отделения са преоборудвани – хирургията, гинекологията, вътрешното отделение, лабораторията. Така че действително това е една районна болница, която може да служи като пример за останалите, защото голямата част от общинските здравни заведения се намират в доста тежко и материално, и кадрово състояние. Докато болницата в Свиленград, освен че има хубава сграда, е оборудвана със съвременни апарати на високо технологично ниво, има и достатъчно добри кадри. Това, което ми направи много силно впечатление, е, че тя е лицензирана по най-високите европейски стандарти ISO, което е много рядко за нашата страна. Мисля, че от районните болници тя е единствената. Не знам друго здравно заведение от такъв ранг да има толкова висок сертификат. Това е моето становище за болницата в Свиленград.
- Значи можем да бъдем спокойни, тук едва ли ще се стигне до закриване на някои отделения, например като АГО или хирургическо?
- Ако има някои отделения, които нямат достатъчен брой болни и няма достатъчно добри кадри и т. н., могат да бъдат закрити. Това с нищо няма да попречи на болницата, напротив, ще й спести много средства и много грижи за ненужни дейности. Но специално за гинекологията – там се раждат около 300 деца годишно и ще бъде грешка да се закрие такова отделение. Ако бяха както в някои районни болници до 50 раждания на година, това вече и финансово не е издържано и няма възможност за поддържане на техниката на самите лекари и на участниците в лечебния процес на тези отделения.
- А впечатленията ви от Свиленград какви са?
- Много добри, аз съм минавал от тук сигурно преди 15 години. Хубаво градче, много хубав парк, добре уреден, доста градове биха му завидели.
Интервюто взе:
Николай КОЛЕВ