Здравеопазване
Инструменти
Шрифт

bolnicaСвиленградският стационар е от малкото в страната със съвременна Информационна развлекателна система. Модернизацията е на стойност 170 000 евро

 

Всички легла в свиленградската болница ще имат таблети, съобщи управителят на здравното заведение д-р Димитър Ермов. Първите компютърни устройства вече са монтирани в хирургичното отделение, като до Коледа трябва да приключи инсталирането на новото оборудване.

Таблетите са част от цялостна Информационна развлекателна система, която се внедрява в тукашния стационар от „Смарт Модул България“ ЕАД. Чрез нея пациентите ще могат да гледат телевизия или избрани филми, да ползват Интернет и телефон за определено време. Системата включва компютърни устройства с чувствителен на допир 15-инчов екран, както и главен сървър, автомат за плащане на предлаганите услуги и терминали, които ще се инсталират в стаите на дежурните сестри. Таблетите са 120 на брой, колкото са и леглата в болницата. Устройствата се монтират над всяко легло с подвижно рамо, така че пациентите сами да ги нагласят в удобно за себе си положение. Медицинските сестри пък ще могат да наблюдават болните на терминала в стаята си. Плащането ще става чрез специално табло, поставено до единия вход на стационара, което издава фиш с код. След това комбинацията трябва да се въведе на таблета, за да може пациентът да ползва желаната услуга. Младите хора лесно ще се справят с нововъведението, а медицинските сестри ще помагат на трудноподвижните и на по-възрастните пациенти, които ще се затрудняват при ползването на техниката, каза управителят на болницата д-р Димитър Ермов.

Модерната компютърна система е на стойност 170 000 евро и е изцяло за сметка на „Смарт Модул България“ ЕАД. Изтичаше ни досегашният договор с фирмата за телевизорите, които имахме във всяка болнична стая, и аз поисках да ги сменят с по-хубави и модерни, обясни д-р Ермов. Тогава от дружеството предложили варианта с Информационната развлекателна система, който удовлетворил ръководството на свиленградското здравно заведение, като бил подписан и нов 7-годишен договор. Решили са да инвестират в нашата болница, понеже тя стои добре на пазара на здравни услуги, каза д-р Ермов. Така новото оборудване няма да струва нито стотинка на стационара.

На пръсти се броят здравните заведения в страната, предимно частни клиники, в които има такава модерна система и то не във всички отделения. Нито една от общинските болници пък не е снабдена с такова удобство за пациентите.

През последните години МБАЛ-Свиленград изцяло промени облика си. Постепенно бяха основно ремонтирани всички отделения в стационара, закупена бе и нова апаратура. От април т. г. МБАЛ-Свиленград разполага с най-модерните скенер и рентген в цяла Южна България. Скенерът е от марката „Филипс“ и предлага 16-слайдово изображение, безценно за ранна диагностика на множество заболявания. Болницата се сдоби и с най-модерния дигитален рентгенов апарат в региона. Той осигурява безопасност на пациентите и обслужващия персонал, както и ранна и точна диагностика. Общата стойност на двата апарата е около 2,5 млн. лв., като по-голямата част от средствата са по Оперативна програма „Регионално развитие“. Общо за реконструкцията и обновяването на МБАЛ - Свиленград по проект на тази програма е закупено медицинско оборудване на стойност близо 4,5 млн. лв. Европейското финансиране е 3,85 млн, а останалото е съфинансиране от бенефициента - община Свиленград. Доставените апарати по проекта са общо 39, с които бяха оборудвани 5 отделения.

Елена МИХАЛЕВА