18
Сря, Дек
35 Нови статии

Любопитно
Инструменти
Шрифт

Парадна офицерска куртка , принадлежала на свиленградчанина Сава Севов, се съхранява в Националния военноисторически музей. Тя е част от богатата колекция от униформи и аксесоари.

Лейтенант Сава Севов е бил командир на взвод в Българска национална доброволческа рота № 4093- първото българско национално военно подразделение в състава на НАТО.

Куртката е произведена в Германия от габардин, копчетата са метални, акуратно отбелязват музейните специалисти. Тя е постъпила в музея като дарение от Михо Михов и Стоил Лоботкин, участници в ротата в състава на въоръжените сили на САЩ в тогавашната Западна Германия от 20 октомври 1951 г. до 30 юни 1964 г. В нея служат български политически емигранти, несъгласни с управлението на Българската комунистическа партия след 9 септември 1944 г.

Рота 4093 е сформирана на 20 октомври 1951 г. със Заповед на Главната квартира на военното командване на американските въоръжени сили в Европа. Личният състав наброява 200 души. На доброволците са раздадени американски униформи, носещи обаче отличителен знак – българския трибагреник. На ротата е връчено и знаме със знак, пресъздаващ българския кръст за храброст. На ротата е възложена охраната на важни обекти на НАТО в Западна Германия, складове с амуниции, оръжия, ракети, военно оборудване и други. В 1951 г.тя започва издаването на месечно циклостилно списание „Идейни насоки“, което отразява обществено-политическия живот в България и останалите източноевропейски страни. От октомври 1953 г. ротата има фонд и клуб, чиито средства се използват за организиране на тържества и благотворителност.

Сформирането на Българска национална доброволческа рота в рамките на Северноатлантическия пакт е едно от малко известните и любопитни събития в следвоенния период на българската история. След създаването й България изпада в безподобната ситуация, от една страна, като държава да е членка на Организацията на Варшавския договор, а от друга, да има свое национално военно формирование, зачислено в структурите на противостоящия блок, пише историкът от НВИМ Деяна Кръстева. Смъртта на Сталин (5 март 1953 г.) и зачестилите дипломатически контакти между СССР и САЩ бележат началото на края на българската доброволческа рота. Тя е окончателно разформирана на 20 юни 1964 г. Така животът на нашата НАТО-вска рота и участието на българските войници в структурите на пакта се оказва кратък. Но началото е поставено.

40 години по-късно Българската армия е вече част от Севeрноатлантическия пакт. През 2002 г. вестник „Старият мост“ публикува много подробно интервю със Сава Севов, когато идва в Свиленград. Тогава той представи и книгата си „НАТО – българската доброволческа рота 1951 – 1964. През 2018 г внучката му посети родния град на своя дядо и се срещна с роднини, за което „Старият мост“ писа.

Златка Михайлова