18
Сря, Дек
35 Нови статии

Любопитно
Инструменти
Шрифт

В Свиленград 189 се казват Тодор, в Любимец - 77. Кушия днес ще има в с. Бисер

Днес е Тодоровден – църковният празник, който се отбелязва винаги в първата събота на Великденските пости. На този ден, както и на 17 февруари, Църквата възпоменава паметта на св. Теодор Тирон.

Името произхожда от гръцкото Theodoros и означава „Божи дар“. Имен ден празнуват Тодор, Теодор, Тео, Божидар и женските варианти на имената.

В Свиленград 189 мъже се казват Тодор, а 38 – Теодор. Тодорките са 41, а Теодора – 65. В община Любимец пък името Тодор носят 77 мъже, а Теодор – 3, Тошко – 4, Тошо – 1, Теди – 2, Тео – 3. Тодорките са 20, Теодора – 34, Дора – 4.

Почитта към св. Теодор е засвидетелствана още в ранните векове. Петдесет години след смъртта на св. Теодор гонителят на християните – император Юлиан Отстъпник (332 – 363 г.), продължавал да желае връщането на езичеството. Знаейки, че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, решил да се подиграе с тях и да ги застави да ядат идоложертвена храна. Император Юлиан наредил на градоначалника в Цариград да напръска тайно с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара и християните, като ядат, макар и без да знаят, да се осквернят и тъй да бъдат подиграни и обявени за езичници. Градоначалникът сторил каквото му било заповядано, но Бог направил така, че да се открие нечестивият замисъл. Църковното предание разказва, че св. Теодор Тирон се явил на цариградския архиепископ Евдоксий, известил му наредбата на Юлиан Отстъпник и му заръчал да съобщи това на верните – да предупреди християните през тази седмица да не вземат никаква храна от пазара. На запитването на архиепископа какво да ядат през тия дни св. Теодор отговорил да си приготвят коливо – жито, то да им бъде храната. Предупредени за наредбата, християните не взимали никакви храни от пазара. Юлиан разбрал, че лукавият замисъл е разкрит, останал посрамен и пуснал неосквернена стока на пазара.

Според народните предания на празника Свeти Тодор съблича своите девет кожуха, яхва бял кон и отива при Бога да измоли лятото. Тодоровден се празнува главно за здраве на конете, затова се нарича още Конски Великден, именно за това най-интересният момент от празничния ден е кушията.

Днес такава ще се проведе на стадиона в харманлийското село Бисер от 11:00 ч. Както всеки празник и този няма да мине без народни песни и скара на открито.

Снимка: Илюстративна, Интернет