18
Сря, Дек
28 Нови статии

Селско стопанство
Инструменти
Шрифт
Ликвидирането на „златния гьол“ водело до зарази, внесени от южната ни съседка
 
Животновъди излизат на протест днес. Стопаните ще затворят международния път за Турция край Свиленград в 11 ч. Причина за недоволството им е ликвидарането на дезинфекцията на ГКПП Капитан Андреево. Стопаните подготвят протестна нота до министъра на земеделието с искане т. нар. „златен гьол“ да продължи да функционира. Те са притеснени, че в южната ни съседка върлуват опасни зарази, които можело да се прехвърлят и у нас. Искането им е подкрепено и от местни ветеринари. На границата трябва да има дезинфекция, но друг е въпросът дали услугата следва да се заплаща, или не, споделиха те. Предложението за премахване на „златния гьол“ дойде от Агенцията по храните, очаква се подпис на министъра на земеделието. Причината, която се изтъква е, че нямало огнища на зарази при съседите. Не така обаче смятат животновъдите от пограничния район.
Фермери цитират данни от официалния сайт на Международното бюро по епизоотия, където е посочено, че епизоотичната обстановка в Турция е доста усложнена. Съществуват огнища на сериозни зоонози (б. ред. заболявания, от които боледуват и животните и хората). Има реална опасност за пренасяне на причинителите на тези болести по механичен начин, твърдят специалистите. И посочват, че особено внимание трябва да се обърне на съществуващите около 2000 огнища на шап при съседите. Това е изключително контагиозно заболяване по преживните животни, което обхваща огромни територии. Начинът му на разпространение е основно чрез контакт (механичен). Лечение на шапа няма. Единственият метод за ограничаване и ликвидиране на заболяването е Стампинг аут (унищожаване и загробване). Фермерите питат дали може крехкото българско животновъдство да понесе едни такива огромни щети, ако бъде отменена дезинфекцията. Те припомнят ситуацията от преди няколко години в Бургаска област, по границата с Турция, когато измряха много животни и това нанесе огромни щети. По официални данни и към момента в южната ни съседка има огнища на бяс, африканска чума по свинете, спонгиоформна енцифалопатия по говедата, класическа чума по свинете, дурин и енцифаломиелит по конете, енцифаломиелит, треска от долината Риф, шарка по овце и кози, везикуларна болест по свинете и др.
Освен огромните загуби, които може да причини на животновъдите спирането на дезинфекцията, това ще намали и проходите за държавата. Според справката, цитирана от тях, за периода от 9 май 2014 до 31 декември 2014 г. приходите са 7 468 737, 01 лева. Може ли Българската агенция по безопасност на храните да си позволи загубата на тези средства, питат стопаните.
Впрочем, до края на тази седмица приключва ваксинирането срещу болестта „син език“ в Свиленградско. Досега са имунизирани 9 хил. овце, като остават още около 200, споделиха ветеринари. Ампулите са безплатни, но се поставят само на маркирано животно. Ако овцете не са маркирани, стопаните трябва да си купят марка, която струва около 4 лв.
Очаква се до 20-ина дни да започне ваксинацията срещу „син език“ и на кравите. Сега се прави тестова имунизация, за да се види как препаратът въздейства на животните. Около 2 500 са кравите с телетата в общината. С хиляда повече са козите, но те не подлежат на ваксинация. В Студена има и 40 биволи, които са единствени в региона.
СМ