18
Сря, Дек
28 Нови статии

Селско стопанство
Инструменти
Шрифт
HRR 6136Свиленградските ветеринари първи в страната започнаха имунизацията
 
Пробна ваксина срещу болестта „син език“ бе поставена на 50 овце в Свиленград, съобщиха от ветеринарната служба. В момента животните са под лекарско наблюдение за 72 часа. Ако след тридневното тестово изпитание са добре и всичко е наред, ще се премине към масова имунизация, уточниха специалистите. Очаква се акцията да стартира на 9 март и да приключи до края на този месец.
Съгласно ветеринарната система за идентификация в Свиленградско има около 5, 5 хил. овце и още толкова кози и говеда. За третиране на животните в региона са доставени 5 хил. ампули, като на този етап ще се имунизират само овцете. Ще има и втори транш на лекарството, което ще е предназначено за ваксиниране на говедата и останалите неинжектирани овце. Едно от изискванията за контрол е всички празни тубички да бъдат върнати обратно, за да се осъществи съответната отчетност. От стопаните ще се изисква подпис, че животните им са имунизирани.
Препаратът е произведен от френската фирма „Мериал“ и е придружен с всички необходими сертификати и указания за прилагане на български език. Доза от него струва на държавата 1, 90 лв. Ваксината пристига в картонени кутийки, всяка от които съдържа по 10 тубички. За купуването й бяха отделени допълнителни 4 млн. лв. от държавния бюджет, след като миналата година болестта нанесе значителни щети на стопаните от всички краища на България. Първото огнище на „син език“ беше открито в началото на лятото в овцеферма в южното село Мандрица, община Ивайловград. За 2 – 3 седмици епидемията тръгна и по стадата в общините Свиленгард и Любимец. С най-големи темпове болестта се „развихри“ в края на август, когато покоси около стотина овце в Свиленградско, а 500 бяха заразени. В Любимецко пък загинаха 70 животни.
Впрочем, ваксинирането рещу „син език“ е свързано с доста притеснения от страна на ветеринарите. Лекарите са загрижени за реда, по който трябва да бъдат имунизирани животните в т. нар. задни дворове. Става въпрос за маломерните стопанства, в които овцете обикновено не са регистрирани нито маркирани. За да има ефикасност на ваксината, трябва да бъдат обхванати всички животни на 100 %, уточниха ветеринари. Те обаче нямат право да третират добитъка от „задните дворове“, тъй като на практика той не съществува. Специалистите предлагат скоростно да се организират изнесени приемни по селата, за регистрация на маломерните стопанства. Същевременно стана ясно, че ампулата е серотип 4, моновалентен. Това означава, че ваксината не може да предпази животното от други серотипове на „син език“, ако случайно навлязат у нас. Общо 27 серотипа има болестта, така че няма как с една ваксина животните да бъдат предпазени от всички разновидности.
СМ