Производителите на дини от Любимец ще търсят помощ от земеделското министерство за създаването на сдружение, чрез което да пласират по-лесно продукцията си. Сега стопаните изпитват сериозни затруднения да продадат стоката си и да получат добра цена за нея. Според бостанджиите причината за това е дъмпинговия внос от съседна Гърция, заради който цената на българската диня се срива.
Пред информационна агенция „Фокус” производителят от Любимец Красимир Катев посочи, че гръцките дини, за които фермерите от южната ни съседка получават субсидии, подбиват сериозно цените на българската стока. Дините от Гърция се предлагат за 3-4 евроцента на едро за кг, а у нас на борсите се продават за по 10 стотинки. В същото време разходите на българските производители са доста по-големи и затова тази цена става неизгодна. Себестойността на килограм българска диня била 10 стотинки. Цената на едро в момента пък била 10-12 стотинки и варирала малко нагоре според качеството.
Според стопаните често се случвало гръцките дини да се предлагат за заблуда на потребителите като български от Любимец. При направени проверки се установило, че в такива случаи липсват документи за произход. На пазара в София и региона пък било пълно с македонски дини.
Бостанджиите вече са изпратили няколко писма за проблема в Министерството на земеделието и храните. Сега искането им е от земеделското министерство да им помогнат да направят пилотен проект за създаване на сдружение на производителите. Стопаните настояват също от Министерството на финансите да правят проверки на документацията на търговците, които продават стока от Гърция, тъй като според производителите те са с фиктивни фактури и не плащат данък печалба.
Над 10 000 тона дини се произвеждат в региона на Хасково. В Любимец пък от общо около 7 000 души население, 2 500 гледат бостани.
През юли десетки любимчани излязоха на протест заради ниската изкупна цена на дините, за което „Старият мост“ писа. Всяка година производителите от района блокират пътища и искат оставки.
СМ