Няма да има нови назначения. Ваня Цветкова е новият заместник-началник на митницата, други рокади засега няма
- Г-н Александров, 77 достигна броят на съкратените служители в свиленградската митница. Окончателно ли е това число, или се очакват още заповеди за освобождаване?
- На практика съставът на тукашното ведомство е редуциран приблизително с една четвърт. Нормална ли е кадровата обезпеченост в момента, или ще бъдат назначавани нови служители? Говори се за „външни“ подкрепления...
- Кадровата обезпеченост в момента е нормална. Аз нямам информация, че ще бъдат назначавани нови служители. Всичките съкращения се правят с цел оптимизация на числеността на състава в агенцията.
- Съобщено бе, че ще се подготвят около 400 нови служители...
- Аз нямам такава информация.
- Все пак няма ли оголване на смените след мащабните съкращения?
- Не.
- Това означава ли, че тези хора досега са били излишни?
- Пренасочихме хора от администрацията, от отделите, от пункта на жп гара, така че смените са обезпечени кадрово.
- Тогава излиза, че щатовете в администрацията са били раздути...
- Като цяло щатът на агенцията бе раздут, не само тук.
- Според Вас съставът е оптимален в момента и свиленградската митница ще може да си изпълнява задълженията?
- Да, точно така.
- Убеден ли сте, че съкращенията бяха принципни? Отидоха ли си тези, които най-много заслужават, или бяха направени и компромиси?
- Като цяло съкращенията са принципни и компромиси не са правени нито от мене, нито от ръководството на агенцията.
- Според публикации в медиите комисията за „отсяване“, на която бяхте председател, си е послужила с манипулации – оценки са били изкуствено завишавани или намалявани в зависимост от това кой трябва да остане и кой – не.
- Комисията абсолютно обективно извърши преценка по отношение на тези лица, които са по трудови правоотношения. Не случайно в нея бях поканил и председателя на синдикалната организация на КТ „Подкрепа“ към агенцията, за да има прозрачност и да е ясно на всички, че никой не си е позволил да прави манипулации и компромиси с цел определени хора да бъдат съкратени. Служителите са класирани по критериите, така както са спуснати от ръководството на агенцията. Освен това в комисията участва и представител, избран на събрание от самия трудов колектив на митницата.
- Добре, как стана така служители с високи оценки на теста да попаднат в списъка за съкращенията?
- Оценката от теста е един от многото критерии за формирането на общата оценка.
- Част от уволнените вече се заканиха да водят съдебни дела. Възможно ли е да се повтори историята от 1997 г.?
- Всички служители имат право да заведат такива дела, но съдът е този, който ще прецени дали издадените заповеди са законосъобразни. Ние ще се съобразим изцяло с решенията на Административния съд.
- Спокоен ли сте за своя пост в митницата?
- Виждате каква е ситуацията в страната. В условията на световна финансова и икономическа криза на Агенция Митници се възлагат огромни надежди за увеличаване на приходите. Нито един от нас не може да бъде спокоен за поста си, ако не отговори на изискванията. Чувствам доверие към мен от страна на ръководството на агенцията. Това ми дава сили да работя и да си изпълнявам служебните задължения.
- Вие сте с временна заповед, очаквате ли тя да стане безсрочна?
- Имам такива очаквания.
- Предвиждат ли се кадрови промени в тукашното ръководство – например, ще запазят ли местата си досегашните зам.-началници, шефовете на митническите пунктове, на смени и отдели?
- Мария Паскова вече не е зам.-началник на митницата, преназначена е на длъжност началник отдел „Приходи в републиканския бюджет“. По мое предложение на нейно място ще бъде назначена Ваня Цветкова – досегашен началник отдел „Тарифна политика“. Всеки момент очаквам заповедта й да пристигне от София.
- Кое наложи тази рокада?
- Мария Паскова сама подаде заявление за понижаване в длъжност.
- Другият заместник - Георги Костадинов, запазва ли поста си?
- Георги Костадинов остава заместник- началник.
- Други кадрови промени?
- Както знаете, началникът на митническо бюро „Свободна зона“ Михаил Айръков бе освободен, а началникът на митническото бюро в Хасково Константин Костадинов подаде заявление за понижаване в длъжност, така че ще направя предложение за назначаване на нови ръководители. Както знаете, с постановление на Министерския съвет беше обнародвана структурата и устройствения правилник на Агенция „Митници“. Предстои директорът със своя заповед да определи структурата и устройствените правилници на десетте митници, в т.ч. и свиленградската. Едва след като се оформят отделите, ще се определят и ръководителите им. Други персонални промени на този етап няма да има. Началниците на митническите пунктове на Капитан Андреево и на жп гарата – Никола Караиванов и Господин Господинов, както и началниците на смени, остават на местата си.
- До какво в крайна сметка ще доведе новата структура в митницата– икономии, по-голяма ефективност, пресичане на корупцията...?
- Оптимизиране на числеността, по-малък щат, но по-ефективен и по-добре заплатени служители.
- Значи заплатите ще се повишат?
- Такова е желанието на директора Ваньо Танов...
- Каква е заплата на един редови митничар в момента?
- Около 500-600 лв.
- С подобна заплата как се мотивират митничарите да не вземат подкупи?
- Вярно е, че заплатата е ниска, но тя никога не може да бъде някакво оправдание за прилагането на каквито и да било корупционни практики.
- Каква е материално -техническата обезпеченост на свиленградската митница. Чул съм, че дори рентгенът на ГКПП Капитан Андреево вече е амортизиран.
- В тази връзка ръководството на агенцията много усилено работи за подобряване на условията. По моя информация има осигурено финансиране. Желанието на директора е поне един мобилен рентген с висока ефективност да бъде доставен тук и съм сигурен, че това ще стане.
- Как ще водите битката с корупцията?
Един от лостовете е непрекъснатата ротация на служителите. Поставили сме указателните табели на различни езици, за да знаят пътниците своите права. Всеки момент ще пристигнат табели, които се отнасят до таксите на товарните автомобили. Освен това на гишетата за митнически контрол пари не се събират по никакъв повод, таксите за товарните превози се плащат чрез електронен фиш...
- Какви са финансовите резултати през изтеклата година?
- Събрани са общо приходи за 54 293 351 лв., което е съвсем малко под плануваното.
- В сравнение с предходната година?
- По-малко са, но това се дължи на световната финансова и икономическа криза.
- Най-големите трудности, които срещате?
- Много трудности срещаме в борбата срещу акцизните нарушения – цигари, алкохол и горива. В нашия район има доста обекти, в които се продават горива на преминаващи тежкотоварни транспортни средства. В това отношение трябва да си подобрим работата.
- А някакъв засилен контрол на спиртоварните ще има ли?
- Неминуемо. В района, контролиран от нашата митница, има 134 специализирани малки обекти за дистилация, които са регистрирани. Първата ни задача е да пресечем работата на нерегистрираните, защото те са тези, които бълват количества незаконен алкохол, без да платят и една стотинка.
- А спрямо регистрираните ракиджийници как ще действате?
- Контролът ще бъде засилен. Ние сме европейска страна и всеки, който произвежда и продава акцизни стоки, трябва да заплати акциз. Държавата е дала възможност определено количество да бъде произведено за лични нужди, оттам нататък трябва да се плаща.
- Очаква се бум на опитите за контрабанда с цигари заради по-високия им акциз. Как ще противодействате?
- Това ще бъде един от приоритетите ни. Даже днес при мене беше началникът на РПУ Свиленград, а вчера пък - зам.директорът на областната дирекция на МВР в Хасково. И с двамата обсъждахме и в най-скоро време ще се предприемат общи мерки срещу трафикантите, защото прави впечатление, че от едно известно време се появиха т.нар. пешаци, които ги използват като мулета за пренасяне на цигари. Това е много тежък проблем. Трябва в зародиш да го пресечем заедно с органите на МВР.
Интервюто взе: Николай Колев