Представят артефакти от крепостта край с. Маточина на изложба на Националния исторически музей в София
През ноември завършиха археологическите проучвания на крепостта Букелон през сезон 2024 г.
Въпреки студа, вятъра и студа отново се потвърди, че крепостта и средновековната кула са били обитавани и през XV – XVII в., когато новият завоевател транскрибира името Букелон на османския Фикел /Фикле. Свидетелство за това са откритите в най-горния културен пласт монети, накити и други артефакти от XV – XVII в.
Това установи екипът, който проучва средновековната крепост край с. Маточина, включващ ръководителя гл. ас. д-р Мариела Инкова, Панайот Антонов и Йоанна Йотова.
Установен е окончателно планът на западната кула. Градена през късната античност, поправките на глинена спойка, подсказват късен ремонт – по всяка вероятност през средновековието. Най-новото е, че пред 14 метровата средновековна кула попаднахме на неизвестна досега средновековна сграда. Откритите в насипа ѝ костен животински материал със следи от обработка, полуфабрикати и готови изделия, подсказват, че е функционирала като работилница за костени изделия, което в археологията не се случва често. Предстои идентифициране на керамичния материал от насипа, сред който обаче има образци, които попадат в XIII в.
Ще бъде експонирана изложба „Древни находки – нови открития“, организирана от Националния исторически музей, в която ще бъдат представени новооткритите артефакти от разкопките на Букелон.
Гл. ас. д-р Мариела Инкова