18
Сря, Дек
35 Нови статии

Общество
Инструменти
Шрифт

Българската академия на науките и издателството на БАН „Проф. Марин Дринов“ представиха в столицата книгата„Предизвикателства, позиции, праистории“ на акад. Васил Николов , познато име и на културната общност и в Свиленград.

Изданието включва 135 негови интервюта и 26 статии в печатни медии от 1993 до 2023 г, подредени в хронологически ред. Всички материали се отнасят до актуални предизвикателства и представят позициите на автора по отношение на проблеми на културното наследство, особено на археологическото наследство на страната, а също визират и неговите ежегодни проучвания на праисторически обекти.

Сред тези обекти са и къснонеолитният обреден комплекс край Капитан Андреево, неолитните ямни комплекси в Любимец и Капитан Андреево, проучени от екипи археолози под ръководството на акад.Николов. В съавторство с Виктория Петрова той отпечата изследването „Антропоморфни керамични съдове от къснонеолитния обреден комплекс Капитан Андреево“, за което „Старият мост“ писа. С финансовата подкрепа на Световната банка на това място , при работите по магистрала „Марица“ през 2017 г бе открито уникалното „Светилище на Великата богиня с кока“.

Мечтата ми е България да има национална стратегия за археологическото наследство, каза при представянето на новата си книга най-големият български специалист по праистория, световно известният учен акад. Васил Николов. Той работи в Националния археологически институт с музей на БАН от 1984 г. През 2021 г. е избран за академик на БАН. Член-кореспондент е на Австрийския археологически институт (Виена) и Центъра за археология и история на културата на Черноморския регион (Хале, Германия). Почетен член е на Хумболтовия съюз в България.

СМ