Валери Чакъров, ръководител на Доброволно формирование "Свиленград": Да направиш добро е безплатно, въпрос на желание е
Всяка година на 5 декември отбелязваме Международния ден на доброволеца. На този ден се прекланяме пред хората, които безвъзмездно помагат на нуждаещите се и подобряват живота на много уязвими общности. В Свиленград от 2008 г. насам е сформирано Доброволческо формирование, което е в голяма подкрепа на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН). По темата "Старият мост" разговаря с ръководителя на формированието Валери Чакъров:
- Валери, 5-и декември е Международен ден на доброволеца. Ти си ръководител на Доброволческото противопожарно формирование в община Свиленград. Кое те мотивира да станеш доброволец?
- Единственият ми мотив , както и на всички останали членове на формированието, е да бъдем полезни на обществото, на нашата община, да бъдем в помощ на РСПБЗН-Свиленград при възникнали извънредни положения с пожари, наводнения. В такива ситуации всеки човек, всяка ръка е важна.
- Откога съществува Доброволческото противопожарно формирование в община Свиленград? Разкажи повече за дейността му... В какви ситуации се включвате?
- Доброволно формирование „Свиленград” съществува от 2008 г. През 2012 г. с решение на ОбС-Свиленград по предложение на кмета на община Свиленград инж.Георги Манолов е пререгистрирано формированието. Създаването на формирования в общините е продиктувано с тогавашна промяна в Закона за защита от бедствия, където са вменени доста отговорности на Общините. Формированието наброява 20 души, всеки от които е преминал през обучение в три първоначални модула от ГДПБЗН. Всеки един е оборудван с лични предпазни средства, голяма част от членовете са преминали и допълнителни обучения в центрове на ГДПБЗН, както и на обменни начала с партньори на Националната асоциация на доброволците в Република България от Германия, Гърция, Унгария и др. Като цяло нашето формирование е специализирано в потушаване на горски и полски пожари, както и в дейности, свързани с наводнения. Участваме в гасенето на пожари освен на територията на нашата община, така и в съседните Тополовград, Харманли, Любимец и Ивайловград. Участвахме при справянето с последствията от наводнението в с. Каравелово, община Карлово.
- Как се случи така толкова години да сте обединени около една кауза като доброволци?
- Самата кауза ни обединява. Ние сме един отбор, колектив от приятели. Освен това, поддържаме контакти с колеги от цяла България около членството ни в Националната асоциация, която изключително бързо разраства своята дейност. Често при възникнала ситуация на територията на община Свиленград получаваме обаждания от колеги от цяла България, готови да се включат в помощ.
- България единствена в Европейския съюз няма Закон за доброволчеството. Защо, според теб, се допуска това?
- В момента има написан закон за доброволчеството, който е внесен за разглеждане в Народното събрание, и очакваме да бъде разгледан на комисии, а в последствие да бъде гласуван в пленарна зала.
- Имате ли нужда от нови членове във формированието? А от екипировка?
- Като цяло винаги има нужда от свежи сили. За съжаление, законът ни ограничава в квотен принцип от двадесет души предвид големината на община Свиленград, но през годините винаги сме вливали нови сили от хора, които са физически дееспособни и имат желание да се обучат и да бъдат полезни. Към момента сме оборудвани повече от добре, благодарение на усилията на кмета на община Свиленград арх. Анастас Карчев, който даже пряко се включва и участва в гасенето на не един и два пожара, на колегите от Дирекция „МИРПП” в община Свиленград, както и на Националната асоциация на доброволците в България.
- Как се става доброволец?
- Никак не е трудно. Има изискване лицето да не е осъждано, да е физически годно, не страда от психични заболявания, да има съгласие от работодателя си, поради това, че се налага да изпълнява свои задължения в работно време.
- Човек ражда ли се доброволец, или той се изгражда като такъв?
- Най-важно е желанието на човек. Никой с раждането си не предполага, че може да се впусне в тази дейност, а с времето се изграждат и трупат опит и познания. Tук е моментът да споделя, че целия опит сме натрупали от служителите на РСПБЗН-Свиленград, които са наистина изключителни професионалисти, а началникът на Пожарната Ивелин Тонев е отдаден и достоен ръководител.
- Колко струва да направиш добро в днешно време?
- Да направиш добро е напълно безплатно, въпрос на желание е.