На 21 ноември християните отбелязват празника Въведение Богородично – Ден на християнското семейство. Това е един от 12-те велики християнски празници, еднакво отбелязвани и от православието, и от католицизма.
Вярва се, че на този ден 3-годишната Мария – бъдещата Божия майка, е въведена за първи път в храма от своите родители. Затова по традиция на този ден цялото семейство заедно с малките деца отиват заедно на църква, а след това се събират вкъщи за голяма, празнична вечеря.
Празникът е един от важните моменти в коледните пости, като на него вярващите приемат Свето причастие, което да им донесе и нови сили за духовен растеж и борба със злото.
През 543 година император Юстиниан Велики построил в Константинопол църква, посветена на Въведение Богородично. Празникът за първи път бил отпразнуван като самостоятелен през 715 година, когато бил въведен в Константинополската църква от патриарх Терасий. В Римокатолическата църква се отбелязва от 1374 г. благодарение на папа Григорий XI. С решение на Светия Синод от 1929 г. този празник се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж.
Според народните поверия по днешния ден българите гадаят какво ще е времето през следващата година. Ако е топло и слънчево, зимата ще е люта, а лятото сухо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото дъждовно, а реколтата богата.
Този празник напомня на родителите и учителите, че трябва да възпитават децата в благочестие и вяра, в послушание към родителите си и чистота на нравите. Всеки момент е важен! Семейството е свято! Бъдете благословени Вие, домовете и близките Ви!