В Свиленград 261 се казват Атанас, в Любимец – 167
На днешния ден Църквата отбелязва празника на св. Атанасий Велики. В народните вярвания Свети Атанас е представен като властелин на снеговете и ледовете. Счита се, че от този ден нататък зимата започва да си отива.
Приет е за повелител на зимата, защото, облечен с копринена риза, отива в планината на своя бял кон и се провиква: „Иди си, зимо, идвай, лято!“. Затова и празникът е известен като „Среди зима“.
Св. Атанасий е роден през 295 година след Христа в египетската столица Александрия. Син на бедни християни, Атанасий получил добро образование. На 23-годишна възраст е ръкоположен за дякон и участва в Никейския Вселенски събор. Пет години след това Атанасий придобива епископски сан. Като архиепископ на гр. Александрия той се включва активно в борбата срещу арианската ерес в християнството. За вярата си е преследван в изгнание 15 години. Умира на 80 години. Култът към св. Атанасий се разпространява широко през 4-ти и 5-ти век, доказателства за което са многобройните църкви и манастири, носещи неговото име.
Атанасовден, както и Антоновден, се почитат като празници на ковачи, железари, ножари, налбанти, както и като празник за умилостивяване на болести като чумата, шарката и синята пъпка.
В превод от гръцки език Атанас означава „безсмъртен”. Имен ден празнуват Атанас, Атанаска, Наско, Нася, Ася, Настя, Таньо, Живко, Живка, Тина. В Свиленград тост за здраве и да е честито името им ще вдигнат 261-мъже, казващи се Атанас. Атанаските са 43, Наско - 15, а Наска - 4. В Любимец пък за имения си ден ще почерпят 167 Атанасовци и 25 Атанаски. Наско се казват 12 мъже, а Наска - 6 жени. Сред имениците в Любимеец са разпространени и имената Живко – 29, и Живка – 31.