През 1980 г. в община Свиленград са се отглеждали 30 000 овце, а сега – едва 9 000. Цената на овчето мляко три пъти по-ниска отколкото в Гърция
Бум в търсенето на агнета по Великден отчитат тукашните животновъди. Заради засиленото изкупуване дори се появил недостиг. Броят на добичетата се оказал недостатъчен, за да задоволи нуждите на купувачите. Страхотно търсене има тази година, търговците идват, но нямам какво да им дам, защото всичко продадох, останаха само съвсем малки агънца, сподели овцевъд от село Момково. Само за два дни – в петък и събота непосредствено преди Великден, той е пласирал стотина животни. Друг стопанин пък сподели, че собственик на месарски магазин в Любимец го молел да му даде поне 7-8 агънца, колкото да „закърпи положението“. Да му дам, ама нямам, всичко изкупиха, каза животновъдът. Фермерите са доволни и от цената – 6 лева за килограм живо тегло.
Една от причините за дефицита на агнетата е, че добитъкът намалява с всяка изминала година, смятат запознати. Към момента овцете в общината са 9 200, сочат данните от свиленградската ветеринарна служба. През 1980 г. обаче само в Студена те са били 16 000, а общо в общината – 30 000. Животновъдството е много трудоемък отрасъл и все повече хора се отказват от него или намаляват броя на отглежданите добичета.
Други стопани твърдят, че недостигът на агнета е заради група от Ихтиман, която 15 дни по-рано е минала и изкупила голяма част от стоката в Свиленградско, Ивайловградско и Тополовградско, след което я пласирала на пазара в столицата. Все още държавата не е регламентирала реализацията на агнетата, процесът е хаотичен, сподели фермер. По думите му износът не е причина за сегашния недостиг, тъй като експортът стартирал обикновено след 20 април. Пределите на страната напускали предимно мъжки агнета с тегло между 23 и 35 кг за арабските страни. Богатите араби искат българско агне, както ние искаме немски „Мерцедес“, обяви наскоро премиерът Бойко Борисов на конференцията „Да, на българската икономика”, като призова земеделците да отглеждат и изнасят повече овце и агнета за Катар.
Очакваната цена на овчето мляко за тази година е около 1,30 лв., докато в съседна Гърция то се пласира за 1,5 евро. Според стопаните минималната цена тук трябва да е около 1,50-1,60 лв.
Млекопроизводителите се готвят за национална стачка. Това съобщи Танчо Колев, председател на Националното сдружение на млеко и месопроизводителите. Браншовиците са недоволни от това, че безконтролно се внасят сурово мляко и имитиращи продукти. Възмущение има и към обявените от Евросъюза икономически санкции към Русия и последвалото ембарго за евростоки. Вследствие на всичко това изкупните цени на месо и мляко са спаднали с 35%. В своя декларация, адресирана до премиера и министъра на земеделието, млекопроизводителите искат да се предприемат незабавни мерки в защита на родното производство.
СМ
Дефицит на агнета по Великден
Инструменти
Шрифт
- Font Size
- Default
- Режим за прочит