До края на октомври Министерство на земеделието и храните и държавните горски предприятия ще изготвят План за възстановяване на опожарените горски територии. Това съобщиха от МЗХ след среща на д-р инж. Мирослав Маринов, заместник-министър , с директорите на шестте държавни предприятия и на Регионалните дирекции по горите в страната.
Инж. Маринов заяви, че залесяването е приоритет на министерството . Според директорите на предприятията в момента продължава обследването на всички 170 хил. дка опожарени горски територии, което ще позволи изготвянето на анализ на засегнатите площи и предприемане на стъпки за тяхното възстановяване. Териториите ще бъдат наблюдавани постоянно от горски експерти с цел недопускане развитие на насекомни вредители и фитопатогени.
Заместник-министърът, че от началото на годината са възникнали над 500 горски пожари, като на 10 % от засегната площ дървесната растителност е напълно унищожена от върхови пожари, а останалите близо 90 % са низови. По данни на облстаната администрация в Хасково в община Свилеенград са изгорели 25 000 дка гори, припомня „Старият мост“.
В план-програмата за възстановяване ще бъдат уточнени дейности като подходяща почвоподготовка, избор на дървесни видове и готовност на предприятията за осигуряване на необходимия посадъчен материал , схеми за залесяване и отглеждане. Приоритетно ще бъдат възстановени опожарените площи в близост до населени места и ерозирани терени.
Преди срещата в министерството директорът на ЮИДП-Сливен инж. Димчо Радев посети фермата на Николай Добрев в село Равна гора, която пострада тежко от летните пожари. Със съдействието на предприятието са доставени 50 куб. м едра строителна дървесина за реконструкция на изгорелите стопански сгради.
СМ