19
Чет, Дек
28 Нови статии

Митница
Инструменти
Шрифт

Най-натовареният в Европа и втори в света пункт не е реконструиран десетки години, липсва осветление, заради проверката на „една линия“ и голямото разстояние водачите развиват висока скорост

На най-натоварения в Европа и втори в света граничен контролно-пропускателен пункт – Капитан Андреево, тази седмица се разигра жестока човешка трагедия. Граничен служител загина нелепо, премазан от преминаващ автомобил. Тепърва вината на водача – турски гражданин, ще се изяснява и доказва в съда. Безспорно обаче е цяло чудо, че при такова състояние на КПП-то това е първият сериозен инцидент. Защото граничните служители работят наистина при условия, които могат да им костват здравето и живота. Заради  безотговорността на държавата.

ГКПП Капитан Андреево не е променен и на йота десетилетия наред. През 70-те години, когато е построен в сегашния си вид, е бил 176 декара. Днес е също толкова. Този стратегически важен за държавата обект не е мръднал и с метър, а пътникопотокът е нараснал десетки пъти – едно време са минавали по 10 тира, сега са  по 1 000 0 - на вход и изход. Същото важи за автобусите и за леките автомобили. 

Част от осветителната мрежа на пункта не работи и трасето нощем тъне в мрак, както е било и по време на инцидента с граничния полицай. По-рано, преди да затворят фрийшоповете, от техните сгради околността се е осветявала. Сега обаче постройките пустеят, както са празни и кабинките, обслужващи „единния фиш“.

За поддържането на инфраструктурата на ГКПП Капитан Андреево носи отговорност областната управа. Запитани защо някои участъци от пункта са неосветени, оттам отговориха: „От началото на годината досега Областна администрация - Хасково е изразходвала за закупуване, подмяна и ремонт на лампи сумата от 3985 лв. В момента едното трасе от лампи на пункта, което включва 12 стълба, не функционира вследствие на токов удар. Няма проблеми с другите трасета и с осветлението на навесите. Извършва се аварийно възстановяване на таблото, в което е станала повредата, а до края на месеца е запланувано да се извърши оглед на всички осветителни тела и подмяна, където е необходимо.“

Доколкото на пункта има промени, то те са само по отношение на вътрешни реорганизации. И не винаги са достатъчно обмислени. Например при изнасянето на проверките на митницата и Гранична полиция на една линия стана просто механично събиране на двете служби. Втора бариера, намираща се до Трансимпекс, при която се извършваше митническа проверка, бе изтеглена. Сега от влизането в Капитан Андреево до т. нар. една линия разстоянието става огромно. След като минат трета бариера, водачите дават газ и пресичат целия пункт, и то не с разрешената скорост от 8 км в час. Затова на трета бариера трябва да има знаци за ограничение на скоростта. Според специалисти, по-удачно е да се върне старата разстановка, когато митницата бе изтеглена на разстояние. На влизане пък при външна проверка с газ-анализатора шофьорите държат тировете запалени, на полусъединител. Мястото обаче не е осветено и това е предпоставка за нови инциденти с гранични служители, споделиха работещи там. Никоя от службите на границата не работи със светлоотразителни жилетки, или пък има фосфоресциращи знаци на униформите.

Вече няколко години се говори за основна реконструкция на Капитан Андреево. Досега обаче няма направено нищо налице. „Относно реконструкцията на ГКПП “Капитан Андреево” – предстои да бъде проведена трета работна среща по този повод. В срещите участват всички структури на територията на граничния пункт и проектанската организация, която трябва да предложи проект, целящ реконструкция на съществуващото ГКПП“, казаха от областната управа. Колко срещи са проведени оттатък границата за реконструкция на Капъкуле не е известно. Важното е, че само за една година Турция изгради един наистина европейски контролно-пропускателен пункт. В отговор пък ние сложихме рекордно високи пилони с байраци за 100 хил. лв. – да ни завидят комшиите...

Стефка КОЛЕВА