19
Чет, Дек
28 Нови статии

 

 

Гугъл Голям



 

 

Харесай ни във фейсбук :)

Коментар
Инструменти
Шрифт

По повод създалата се бедствена ситуация вследствие скъсването на предпазната дига на р.Марица, реших да изложа своето становище относно причините, довели до въпросното нарушаване на дигата. По мое мнение най-голяма отговорност носи „Напоителни системи”. Без да имам никакви угризения, спокойно заявявам, че тази служба нито може да бъде стопанин, нито да поддържа своите съоръжения.

Миналата година го доказа, като разреши най-безотговорно да зарият главен отводнителен канал ГОК 4 заради няколко декара по прословутия проект „Блатно кокиче”. В резултат на това в момента стотици декари обработваема земя се превърнаха в мочурище, както и някои от питейните кладенци в местността киснат като разсъхнала бъчва, хвърлена да закисва в гьол преди есенен гроздобер. Тогава представителите на проекта не взеха под внимание мнението на т.нар. от тях прост говедар. В крайна сметка излезе, че е по-добре да те нарекат говедар, отколкото да си говедо!

Де да бяха грешките само на „Напоителни системи”. Примери за неграмотност и безхаберие на различни институции в нашия район колкото щеш!

Да речем: линия под Ла Манш, пардон линия под Пашековска ува; панорамен път, пресичащ второстепенен от две години, завършен, но без необходимите документи за експлоатация, пуснат по необходимост в критична ситуация; канавки, принадлежащи към въпросния панорамен път за извеждане на водите, изградени в обратна посока – от ниско към високо; ниско ниво на част от същата отсечка – при завишаване нивото на р.Марица връщащата се вода в посока местността Орманя залива платното и много други неща, проектирани от „специалисти”.

Основен проблем е, че въпросните „специалисти” с пренебрежение и с никакви съображения отхвърлят съветите на обикновените граждани. Понякога опитът и практиката дава повече знания от заученото от лист хартия!

Относно най-наболелия за момента проблем, а именно скъсаната защитна дига на р.Марица, много институции се заеха да открият виновника за случилото се, много медии се набъркаха и много версии се изказаха…

Реших да направя собствено разследване и установих, че причина за прекъсване на дигата е пробита дупка от къртица. За опровержение на онези, които ще се присмеят на твърдението ми, ще кажа, че обходих цялата дига и видях, че на няколко места е избивала вода от къртичените дупки. Тъй като се създава голяма денивелация, напорът е голям, а почвата мека, много бързо се получава пробив.

Миналата година „Напоителни системи” направи завишение на тази дига, но не извърши всички необходими процедури, а именно трамбоване с валяк вибратор. В резултат се получиха много пропадания и нацепвания, също като пресен гроб.

Моето предложение беше да се пусне движение по трасето, като по този начин естествено ще се трамбова дигата, а и от шума животинките ще се плашат и ще бягат. Не става въпрос за кой знае какво движение – рибар с автомобил за риболов, циганин с каручка за съчки… Разбира се това беше отхвърлено категорично.

Не мога да не отбележа, че голяма част от обществото ни няма гражданска отговорност. Превърнало се е в пчелни търтеи и затлъстели бройлери, чакащи да им се поднесе всичко наготово. Ще засегна специално животновъдите – крайно немарливо отношение към своите добитъчета. Тези господа може да са собственици на своята стока, но не могат да се нарекат стопани. На тяхно място бих се срамувал да спомена, че имам удавен добитък, камо ли да търся обезщетение. Те имаха предостатъчно време да реагират адекватно на създалата се ситуация и да евакуират своите животни, особено едрия рогат добитък. Достатъчно бе само да го освободят, той сам щеше да се спаси. В случая нямаше ненадейно идваща приливна вълна като в с.Бисер и нищо не би могло да ги оправдае.

Не мога да не дам за похвален пример като добри стопани г-н Глушков и неговите съдружници, които положиха огромни усилия, за да евакуират многобройния си добитък – овце и агнета, като щетите им са минимални.

Сигурен съм, че много от потърпевшите ще ме критикуват, четейки това, но за съжаление това е истината. Нека случилото се им бъде за урок!

Като заключение искам отново да отправя предложение към Общината и към собственика на пътното платно между кв.Гебран и Гарата, с надеждата, че този път ще се обърне необходимото внимание - да бъдат изградени три мостови съоръжения. Едно между Каре газ и разсадника на Горско стопанство, второ между въпросния разсадник и масив №207 и трето между масив №207 и танковия ров. По този начин биха се избегнали поражения върху пътната инфраструктура и комуникационните съоръжения. Нека бъдем разумни! Все някога това ще се случи отново. Природата е непредвидима.

Илия Колев,

земеделски производител,

кв. Гарата

Б. р. Публикуваме мнението на нашия редовен читател Илия Колев, който е придружил писмото си и с написана на един дъх своеобразна поема за бедствието.

***
Бедствено положение в Свиленград настана
и се чудя аз кой път за града да хвана.
Полиция спира и нарежда:
„По този път няма надежда!”
Тръгваме ние в обратна посока,
докато свърши на Марица потопа.
Но щом водата се изтече
Бойко всичко да оправи се зарече.
Тежки машини забръмчаха
и тлъсти пачки захвърчаха.
Не правим ние диги, а каскади,
за да пазим поколенията ни млади.
Но кой ли дигата умишлено прекъса?
Доста медии да търсят тя нахъса.
Бомби, кабели, маркучи
и земеделски зеленчуци…
Безброй версии изредиха –
но накрая нищо не откриха.
Според мен това е животинче сляпо,
безобидно. Къртица се нарича
и леки почви най-обича.
Тунел решила да направи
и гебранци да удави.
Дигата да пази никой не му стиска,
но всеки обезщетение се втурна да иска.
Да помага на общината всеки си трае,
а сега всеки търси да бозае.
Това поколение – и стари, и млади -
стига един извод да си направи -
при бедствие всеки лопата да хване,
не за друго, а себе си да брани.