„Сакрални изсичания“- така е озаглавен документалният филм за скалните църкви край свиленградските села Маточина и Михалич, който БНТ излъчи в рубриката „Олтарите на България“.
Храмовете, датирани около 10-ти век, пазят безброй прошепнати молитви, разказва архимандрит Атанасий. Стъпалата на вярата водят към свят, в който хората са търсили начин на открият Бога.
През телевизионната камера директорът на Историческия музей в Свиленград Елена Митева припомня легенди за двете сакрални места.
Църквата край Маточина води началото си от времената на цар Симеон Велики, когато има силно възраждане на монашеството и аскетизма в християнството. Тя е дялана в самата скала единствено с помощта на ръчни инструменти. С името "Свети Дух" е действала като църковен храм на Маточина, Варник и несъществуващото вече село Благунци. На платото над църквата дълги години се е провеждал многолюден събор.
Църквата „Св Пантелеймон“ , паметник на културата от национално значение край Михалич, вероятно е използвана от монаси и отшелници, последователи на различни ереси. Тя се намира във варовиков масив, известен с името Ай Пандо (Свети Пандо на гръцки). През османския период местните хора вярвали, че тя пази Сакар планина.
СМ