Ценни предмети с културно историческа и художествена стойност бяха предоставени на Регионалния исторически музей в Хасково от Агенция „Митници“ в присъствието на журналисти. Те са били предмет на контрабанден трафик и са задържани от митнически служители.
След приключили наказателни производства, съгласно Закона на митниците, артефактите стават притежание на Министерството на културата, което ги предава за опазване на музея и на Художествената галерия в Хасково.
Най-дълга е историята на рисуваната Божигробска йерусалимия, иззета през 2002 г. при митническа проверка на ГКПП „Капитан Петко войвода“. Йерусалимиите са платна с изображения на светци и библейски сцени, правени по канонични правила от майстори зографи. Те са изработвани масово в Йерусалим през XVII – XIX в. Заможните български поклонници са купували обикновено по няколко йерусалимии- за дома и за църквата
Шофьорът, български гражданин , пътуващ за Гърция, е пренасял платното в кабината. Експертната оценка показва, че то е на повече от 150 години и е безценна творба с национална значимост.
Предмет на конфискуване са били и антични и средновековни монети, по-голямата част от които са намерени при проверка на лека кола в българска регистрация. Митничарите откриват 97 монети в пепелника в купето на автомобила, поставени под български стотинки. Сред тях са сребърна монета, римски денар от времето на император Каракала, бронзова монета на македонския владетел Филип Втори.
При митнически проверки през 2002 г. са открити и три картини- оригинал. Една от тях-„Циганката“ е рисувана с маслени бои от английски художник в края на 19 век и началото на 20 в.
Експонатите ще бъдат изследвани, а в бъдеще и експонирани, каза директорът на хасковския музей Пенко Добрев.
Кметът на община Хасково Станислав Дечев благодари за ценното дарение, което предстои да бъде показано на широката публика. Радвам се, че именно музеят и галерията в Хасково са избрани да получат дарението. Жестът е неоценим, а това е поредна стъпка за развитието на туризма в Хасково, защото все по-богатите фондове на музея и галерията привличат повече туристи.
Защо досега в региона не са уреждани такива изложби, каквито има в Одрин, в специален музеен кът за иззети нелегално пренасяни движими паметници на културата от различни епохи? Не знам дали е имало такава инициатива през годините, каза Мирослав Беляшки, директор на Териториалната дирекция Митници в Пловдив. В митническите складове има още вещи с културна и историческа стойност, допълни той. Въпрос на инициатива от страна на културното министерство е тези експонати да отидат там, където им е мястото- в музейните витрини и в галериите.
Златка Михайлова
Снимки: Янко Найденов