23
Нед, Мар
24 Нови статии

Общество
Инструменти
Шрифт

В околностите на Свиленград и Любимец са поставени специално изработени дървени къщички за сънливци с цел наблюдение на дребните гризачи. Монтирането бе осъществено от екипи от Института по биоразнообразие и екосистемни услуги при БАН със съдействие на експерти от РИОСВ-Хасково.

Къщичките за сънливци са част от новите методики, които се прилагат в системата за наблюдение на биологичното разнообразие у нас. Те са с входни отвори, обърнати към дървесния ствол , за разлика от тези при къщичките за птици. Проверките показват, че къщичките се заселват охотно, използват се дълго от сънливците и представляват най-доброто решение за дългосрочно наблюдение. Те са важни и за опазване на сънливците.

Животинките обитават горските и извънселищните райони, хранят се с цветове, листа, горски плодове, ядки и някои насекоми. Наименованието си носят от това, че през по-голямата част от годината (от октомври до април) спят зимен сън. Гнездят в хралупи на дървета , в тавани на хижи и стопански постройки. През деня спят, а нощем са активни.

Наблюдението, част от Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие, ще продължи 15 месеца.

Както „Старият мост„ писа, в района на Свиленград научен екип е открил голяма популация от най-редкия за Европа мишевиден сънливец. Почти 40 години преди това никой не е виждал симпатичния гризач.

Мишевидният сънливец е открит преди повече от 60 години от български зоолози. Намерен е случайно при проучвания на фауната между Свиленград и Бургас. Интересното е ,че сънливецът затваря плътно вратата на своята къщичка отвътре с помощта на малки парчета кора от дъб или клечки. Подобно нещо не е установено при нито един вид гризач, пише в доклад д-p Heдĸo Heдялĸoв от Hационалния природонаучен музей при БAH.

СМ