Меню

10
Сря, Юни

 

 

 

От 1 януари 2026 г. в Гърция влизат в сила значителни промени в Кодекса за движение по пътищата

 

От 1 януари 2026 г. в Гърция влизат в сила значителни промени в Кодекса за движение по пътищата (КЗД), насочени към подобряване на пътната безопасност чрез по-строги правила и намаляване на скоростта в населените места, съобщават от "24 часа".

 

Най-важната промяна е въвеждането на 30 км/ч като общо ограничение на скоростта за всички градски улици с едно или две платна и една лента за движение във всяка посока, освен ако не е указано друго с пътен знак. Към днешна дата общото ограничение е 50 км/ч. Целта е да се намалят инцидентите с пешеходци и мотоциклетисти.

 

 

 

 

Ще се налагат по-строги глоби, включително за незначително превишена скорост. Системата за санкции е преработена, като се набляга на тежестта на нарушението и наказанието на водача, а не само на превозното средство.

 

Глоби за превишена скорост:

 

Превишаване до 20 км/ч над допустимата: 40 евро глоба.

 

Превишаване с 20-30 км/ч: 100 евро глоба и 20 дни лишаване от книжка.

 

Превишаване с над 50 км/ч: 700 евро глоба и 60 дни лишаване от книжка.

 

За първи път се въвеждат кумулативни наказания за повторни нарушения. При повторно извършване на сериозно нарушение в рамките на 5 години глобите и срокът на лишаване от правоуправление се увеличават драстично (напр. втора глоба от 2000 евро и 1 година без книжка).

 

Други важни промени са дигитален контрол като властите планират широко разполагане на над 2500 камери за автоматично засичане на нарушения като превишена скорост, използване на телефон, липса на колан/каска. Използване на мобилен телефон като глобата е 350 евро и 30 дни лишаване от книжка още при първо нарушение. Глобите за неправилно паркиране също стават по-строги, като варират от 20 до 150 евро, а често се конфискуват и регистрационните номера. Пътник на мотоциклет без каска вече също носи отговорност и подлежи на глоба.

 

Тези мерки целят да променят културата на шофиране в Гърция и да намалят броя на фаталните инциденти по пътищата.

 

 

 

При констатирани случаи на необосновано покачване на цените институциите реагират своевременно и се налагат санкции, следи се стриктното спазване на Закона за въвеждане на еврото. Това докладваха председателят на КЗП Александър Колячев и изпълнителният директор на НАП Христо Марков на днешното редовно заседанието на Механизма за еврото, свикано от министър-председателя Росен Желязков.

Близо 700 са извършените проверки до момента на територията на цялата страна от страна на НАП. От началото на следващата година Агенцията ще засили допълнително капацитета си във всичките си териториални дирекции, така че своевременно да реагира на сигнали на граждани. Контролът обхваща както големите магазини на търговските вериги, също такива на локални търговци и малките квартални обекти за продажба на храни. За констатирани нарушения са наложени санкции, посочи изпълнителният директор на НАП Христо Марков.

От КЗП отчетоха, че са извършени няколко хиляди проверки на търговски обекти, предимно хранителни магазини. От установените нарушения 80% са при храни, 10% при лекарствата и 10 на сто при стоките за бита. Проверките продължават, като са планирани в различни сектори, вече и в сферата на услугите.

Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Националната агенция за приходите (НАП) извършват засилен контрол по отношение на ценообразуването, двойното обозначение в лева и евро на цените върху етикетите в търговските обекти, като специално следят за необоснованото повишаване на цените. От началото на 2026 година двете институции спират издаването на предписания и за недобросъвестните търговци директно ще бъдат налагани санкции.

 

 

 

Най-добре представилите се участници в традиционния конкурс „Най-автентична сурвачка“, организиран от Историческия музей в Свиленград, получиха своите награди в сряда. Бяха изработени общо 30 сурвачки. В надпреварата се включиха 28 деца, разпределени в две възрастови групи – от 1 до 4 клас и от 5 до 7 клас. Всички сурвачки бяха автентични, от дрянови клонки, украсени с естествени материали/ сушени плодове, пуканки, вълнена прежда и др./, каза Елена Митева, директор на музея. При класирането журито бе затруднено, затова всички участници получиха награди-грамоти и лакомства, уточни тя.

 

 

 

 

 

Ето и класирането:

 

 

Първа възрастова група:

Първо място:

Цветелина Георгиева от 3г клас в ОУ “Иван Вазов“

Второ място:

Силвия Иванова от 3 клас в ЦСОП „Стефан Василев“

Божана Цветанова Спасова от 2а клас в ОУ “Иван Вазов“

Трето място:

Моника Искрева от СУ “Д-р. Петър Берон“

Хрисия Стефанова Димитрова от 2а в ОУ “Иван Вазов“

Веселин Кундурджиев от СУ “Д-р. Петър Берон“

Поощрителни награди:

Джесика Желева

Никол Вълева

Никол Димитрова

 

Втора възрастова група:

Първо място:

Николай Стефанов от 7б клас в ОУ „Иван Вазов“

Второ място:

Сияна Вангелова от 5-ти клас

Божидар Димитров от 7в клас в СУ“Д-р. Петър Берон“

Трето място:

Атанас Вангелов от 7-и клас в ОУ „Иван Вазов“

Иван Минков Димитров от 6-и клас в ОУ “Христо Ботев“

Поощрителни награди:

Георги Димитров от СУ “Д-р. Петър Берон“

Николай Василев от 6-и клас в ОУ “Христо Ботев“

 

Отлично представили се:

Георги Димитров от 5-ти клас

Иван Христов Христов от 2а клас в ОУ „Иван Вазов“

Василена Красимирова Костадинова от 2а клас в ОУ “Иван Вазов“

Валя Добромирова Лилянова от 2а в ОУ „Иван Вазов“

Божидара Христова от 2а в ОУ “Иван Вазов“

Момчил Огнянов Христонев от 2а в ОУ “Иван Вазов“

Живко Ремзие Юсеин от 6-и клас в ОУ “Христо Ботев“

Йордан Танев Танев от 5-и клас в ОУ “Христо Ботев“

Мариян Георгиев Василев от 6-ти клас в ОУ “Христо Ботев“

 

Награда за най-активно участие в конкурса получи клас при ОУ “Иван Вазов“ с класен ръководител Веселина Чавдарова.

Наградите връчи зам.-кметът на община Свиленград Светлана Динкова-Маргаритова.

 

 

 

С много вълнение, усмивки и коледен дух ученици от ЦСОП „П. Р. Славейков“ в гр. Харманли гостуваха на СУ „Желязко Терпешев“ – гр. Любимец, където станаха част от едно истински топло и вдъхновяващо коледно тържество. Идеята за вълнуващата среща бе на дванадесетокласниците от любимецкото училище, които бяха подготвили подаръци за децата. Ученици със специални образователни потребности от СУ „Желязко Терпешев“ пък изнесоха празнична програма.

 

 

Празникът, организиран с много обич и старание от ръководството на училището, ученическия училищен съвет, както и с активното съдействие на ученици от 12 клас събра деца и възрастни в атмосфера на споделеност, доброта и празнична магия.

 

 

Събитието бе уважено от гости от Харманли, както и от председателя на Общинския съвет в Любимец Таня Станкова, която раздаде лакомства на децата. Месарница - маркет "Кирякови 2009" ЕООД пък  им подари торта.

 

 

Този ден ни напомни, че Коледа не е просто празник, а състояние на духа – време за протегната ръка, за съпричастност и за радост, споделена от сърце!

 

 

 

 

Уважаеми жители на Община Свиленград,

с настъпващите светли коледно-новогодишни празници бих искал да отправя най-сърдечни пожелания за здраве и благоденствие на всички.

Нека със силата на вярата духът на Рождество Христово влезе във всеки дом и го изпълни с радост, щастие и усмивки, а християнските ценности доброта, милосърдие и любов към ближния да бъдат наш неизменен житейски ориентир!

Новата година е символ на обновление и надежда. Нека ни зарадва с мир, благополучие, стабилност и увереност в утрешния ден!

Пожелавам Ви споделени и красиви празници сред топлина, уют и хармония.

Честита Коледа и щастлива Нова 2026 година!

 

 

 

Защитената зона „Сакар“ от европейската мрежа „ Натура 2000“ става част от мащабен международен проект за опазване на световно застрашени видове птици, сред които е царският орел. Финансирането е осигурено по програма LIFE на ЕС.

На територията на Сакар предстои обезопасяване на електроразпределителната мрежа, съобщиха от Електроразпределение Юг. Негови партньори са Българско дружество за защита на птиците , ЕVN Македония, Македонско екологично дружество (MES), Турско екологично дружество (DOGA). Те ще си сътрудничат, за да подпомогнат популациите на царския орел и египетския лешояд в България, Турция и Северна Македония.

Всички дейности по обезопасяване на електроразпределителната мрежа за птиците ще се извършат в ключови места за тяхното размножаване, миграция и зимуване. На практика мерките ще рефлектират върху  всички птици в зоните на проекта в областите Хасково, Кърджали, Стара Загора, Ямбол, Сливен.

Проектът “Безопасна мрежа за птиците в Югоизточна Европа” ще се изпълнява до 2030 г.

Междувременно БДЗП организира среща на заинтересованите страни в рамките на инициативата „Зеленият пояс на Югоизточна България“. Събитието събра представители на местния бизнес от районите на Странджа, Сакар и Източни Родопи, които обмениха опит, добри практики и идеи за развитието на устойчив туризъм в региона.

В срещата участваха представители на туристическия сектор, фермери, винарски изби, читалища и горски стопанства.

СМ

 

 

 

Интернет порталът съдържа важна информация за рисковете от наркотиците и хазартната зависимост

 

 

Обединената кампания на Агенция „Митници“ и НАП „Не сте сами“ вече има сайт. Интернет порталът съдържа важна информация за рисковете, които крият наркотиците и хазартната зависимост, за събития и концерти, послания от любими на много млади хора актьори, музиканти, инфлуенсъри и други. През специална форма на сайта училища и организации могат да заявяват желанието си посланици на „Не сте сами“ да ги посетят и да изнесат презентация пред техните възпитаници.

Над 7500 ученици от цялата страна се запознаха през изминалата и през тази учебна година с рисковете от употребата на наркотици и от хазартна зависимост в рамките на кампанията. Те присъстваха на презентации на Агенция „Митници“ и НАП, а някои от тях станаха свидетели на демонстрация за търсене и откриване на наркотични вещества с обучените митничарски кучета.

„Сайтът на „Не сте сами“ е изграден така, че да е атрактивен за подрастващите, за тийнейджърите, които най-много имат нужда от информация за зависимостите, поднесена по достъпен за тях начин, на техния език и от хора, на които имат доверие. Сайтът е още една възможност да постигнем нашата основна цел - превенция и информираност на младежите за риска от наркотиците и развиването на хазартна зависимост. За съжаление, обратната връзка от посещенията ни в училищата е, че голяма част от децата вече са имали контакт с хазартни игри, въпреки че по закон те са забранени за лица под 18 години“, коментира Анна Митова – директор на дирекция „Комуникации“ в НАП.

На свой ред, началникът на отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“ Стефан Бакалов подчерта, че е важно децата да получават навременна информация за опасностите от наркотичните вещества и изпреварваща за рисковете от онези наркотици, които тепърва навлизат. „Цялата полезна информация, която имаме, е публикувана в сайта на „Не сте сами“. Тя ще се актуализира своевременно, така че да бъдем максимално полезни на младежите. Фокус и през тази учебна година ще е запознаването на учениците с огромния риск, който крият полусинтетичните и синтетичните канабиноиди, както и новите психоактивни вещества“, заяви още Бакалов.

Обединената кампания на Агенция „Митници“ и НАП „Не сте сами“ стартира през миналото лято като продължение на инициативата на отдел „Борба с наркотрафика“, която над 24 години запознава учениците с проблема за наркотиците.

Информация за кампанията може да следите в сайта на „Не сте сами“, профилите ѝ в TikTok и Instagram, в каналите на двете приходни агенции в платформата за видео споделяне YouTube и в Rakuten Viber, както и в страниците на НАП във Facebook и LinkdIn.

Сходни