Меню

14
Нед, Юни

 

Екипи на ВиК работят по отводняването на Помпена станция "Момково", съобщиха от ВиК Хасково. Преди два дни три кладенеца бяха отводнени и пуснати в действие, но отново са залети. Причината е във високите подпочвени води край р. Марица, където се намират кладенците.

 

 

От Помпена станция „Момково“ се водоснабдяват 19 села от Свиленградска, Любимецка и Харманлийска общини. Селата от тази водоснабдителна система са на резервни количества, възможно е прекъсване на захранването към част от абонатите, уточняват от водното дружество. Очаква се до края на деня кладенците да бъдат отводнени и пуснати в експлоатация.

 

 

 

 

Строително-ремонтни работи на улица „Княз Борис“ в Свиленград са причината за временно нарушено водоподаване в района, съобщиха от ВиК – Х асково. Поради работа по подмяна на водопровод от външна фирма ще бъде временно нарушено водоподаването в  района на улица „Драган Цанков“.

В следствие на обилните валежи и покачване нивото на Марица е залята Помпена станция „Момково“ . Селата, които се захранват от нея, са на резервни количества питейна вода.

 

 

 

На двама шофьори в Любимец на 41 г. и 61 г. са съставени актове, заради прекратени регистрации на автомобилите им, съобщават от ОДМВР-Хасково. Двамата са се движили с колите си в чертите на града. Регистрацията на колата на единия водач е прекратена през септември м.г., а на другия - в края на 2025 г.

За същото нарушение е съставен акт и на водач в Димитровград. 21-годишният шофьор се е движил с „Фолксваген“ по улиците на града. Той е проверен от униформените полицаи, които изяснили при справка, че колата е с прекратена регистрация от началото на този месец.

В първите седем дни от въвеждането на еднодневната винетка са купени общо 10 018 винетки от този вид. Най-много продажби са реализирани през почивните дни общо 4054 бр., от които 1958 в събота и 2096 в неделя.

 

 

Поради подмяна на водопроводи днес в Свиленград от външна фирма ще бъде нарушено водоподаването по улиците „Климент Охридски“,“Ален мак“, „Максим Горки“, „Кочо Честименски“, „Първи май“, “ Константин Преславски“, съобщиха от ВиК – Хасково.

Очаква се водоподаването да бъде възстановено днес след 13.00 часа.

 

Крепостни легенди от Маточина“- така журналистът и писател Румен Стоичков е озаглавил репортажа си, включен в книгата му „Скокът на вълците“. Изданието разказва за малки населени места, които пазят предания, истории на храмове , читалища, училища, народни празници и обичаи.

Първите редове естествено са посветени на Балдуиновата кула, наричана така от местните хора. Те припомнят за времената, когато всяка година на 14 април са правили тържество, посветено на историческата битка през 1205 година : българските войски, предвождани от цар Калоян, разбиват рицарите от Четвъртия кръстоносен поход в близост до крепостта.

Авторът отбелязва близостта на селото до държавната граница, останките от старите телени ограждения и атрактивността от компанията на някогашния кльон. Описва паметната плоча с имената на 13-те патриоти от четата на Руси Кънев, един от героите на Старозагорското въстание. Погледът му спира върху знаковата сграда, която през годините е била конак, училище, читалище, митница, ремонтирана за туристически информационен център.

Старото име Фикел идва от думата факла, от времето, когато защитниците на крепостта ползвали стражевата кула като „огнен телеграф“, твърдят пред журналиста жители на Маточина.

Наоколо гордо летят защитени царски орли… Те са повече от хората в това късче родна земя“- така завърша репортажът .

Професионалната кариера на Румен Стоичков преминава в Българското национално радио. Сътворил е над 2000 репортажа от села, смята за своя мисия да разказва за живота на хората там, както и да съхранява изчезващата регионална памет, която е и национална. В творбите му няма художествена измислица, пъзелът от местни познания е събиран от него като репортер там, на място, сред хората.

Скокът на вълците“ е неговата десета книга, представяна пред читатели в много градове .

Златка Михайлова

 

 

Кметът на община Свиленград арх. Анастас Карчев и председателят на Българската асоциация за възобновяема енергия Илия Илиев проведоха работна среща по темата за подобряване на енергийната ефективност на общината. Обсъдиха се новите възможности за внедряване на възобновяеми енергийни източници на обществени сгради на територията на Свиленград и селата.

По време на разговора бяха разгледани евентуалните ползи от създаването на енергийно независима община, които са по-ниски разходи за енергия, защита от ценови кризи, а също и по-чиста околна среда.

Общината планира предпроектни проучвания за възможностите за подобряване на съществуващите системи за производство на електроенергия, изграждане на нови интелигентни централи и начини за съхранение на произведената ел.енергия, т. нар. батерийни системи. Целта е оптимизиране на разходите, намаляване на високите сметки за ток и бъдещи нулеви разходи за ел.енергия.

От Асоциацията за ВЕИ са готови да предложат експертна помощ при избор на устойчиви решения за прилагане на съвременни технологии за производство, съхранение и управление на електрическа енергия и интеграция на смарт системи.

Община Свиленград през последните години инвестира във въвеждането на ВЕИ и мерки за енергийна ефективност на публични сгради. Инсталирани са фотоволтаични системи на ДГ „Зорница”, Спортната зала, Градския стадион, сградата на общинската администрация и др. Изградени са зарядни станции, санирани са много сгради и са прокарани модерни отоплителни и охлаждащи системи, поставя се енергоефективно улично осветление и др.

 

 

 

Сходни