Бъдещето на автогарата в Свиленград предизвика дебати по време на редовното заседание на Общинския съвет днес. Темата бе една от 16-те точки в дневния ред, а дискусията премина през проблемите с превозвачите, функционирането на двете автогари и риска от транспортна изолация на селата в общината.
Пред съветниците бе представен анализ за преминаващите автобуси през автогарата за последната една година. Данните показват, че най-натоварени са линиите по градския транспорт до жп гарата и обратно с 4704 курса, както и линията Свиленград – Хасково с 3168 курса. Предложението за в бъдещото функциониране на автогарата Общината да не участва финансово в дейността, а обектът да се издържа единствено от приходите на оператора, бе подкрепено от общинските съветници.
По време на дебатите общинският съветник Стамо Димитров заяви, че ситуацията е абсурдна. „Как се стигна до това положение в нашия град да има две автогари и накрая да няма нито една функционираща“, попита той, обръщайки се към кмета арх. Анастас Карчев.
Градоначалникът припомни хронологията на проблема. По думите му преди малко повече от година фирма „Бойдеви“ се отказа от услугите на автогарата в центъра на града, собственост на „Свиленград- Автотранспорт“. Причината бе увеличената сума за наема. Тогава по настояване на „Бойдеви“ стана преместването в обособената автогара до хипермаркет „Жанет“, като транспортната фирма пое стопанисването й. В последствие обаче се оказало, че поддръжката и експлоатацията на новата автогара не са икономически изгодни за превозвача. „Тогава се сблъскахме с този проблем и започнахме да търсим варианти. В началото на миналия месец възложихме на комисия да направи анализ колко курса минават през автогара Свиленград, за да стигнем до някаква договорка, която да е приемлива и за двете страни“, каза кметът.
Стамо Димитров разкритикува поведението на превозвача. Той припомни, че преди около две години фирмата е настоявала да бъде преместена автогарата от централната градска част до магазин „Жанет“ заради високите наеми на старата, а впоследствие отново е заявила, че разходите са непосилни. „Започвам да си мисля, че този превозвач леко започва да ни се качва на главата“, заяви Димитров. Той припомни и решението отпреди две години за ограничаване на автобусните линии до малките населени места само до три пъти седмично, което според него е ощетило жителите на селата.
От администрацията предупредиха, че съществува реален риск общината да остане без превозвач по част от линиите. Договорът с настоящия оператор изтича тази година и ако не бъде постигнато споразумение, можело да се стигне до нова процедура за избор на превозвач. Но това криело съществен риск, защото на предната процедура се явила само фирма „Бойдеви“.
По думите на кмета Свиленград е крайна точка и линиите трудно могат да бъдат икономически изгодни за фирма, която е от друго населено място.
В дебата се включи и зам.-кметът Анелия Георгиева, която сподели, че е провела редица разговори с фирма „Бойдеви“, откъдето споделили, че действително им е неизгодно стопанисването на новата автогара. Не съм сигурна обаче дали това е точно така или се опитват да ни извиват ръцете, знаейки, че нямаме друга алтернатива, заяви Георгиева. За нас проблемът, че след изтичане на договора има риск да няма кой да поеме линиите до селата, е от съществено значение, допълни тя.
В хода на дебатите стана ясно още, че друга транспортна фирма е заявила интерес да поеме линиите, но при условие че бъде проведена прозрачна и сериозна процедура. “Не зная Вие с кого водите разговори, но аз също водя разговори с транспортни фирми. Искам да Ви кажа, че известна фирма, доказана в нашия град, има готовност и желание да поеме тези линии, ако се наложи. От фирмата обаче имат леки съмнения в сериозността на нашата администрация. Ако я уверим в противното, повярвайте ми, е готова да поеме линиите в община Свиленград. И нещата с „Бойдеви“ тогава ще се случат по друг начин, когато види, че не е единствена”, подчерта Стамо Димитров.
Темата за бъдещето на автогарата и транспортното обслужване на общината остава отворена, а окончателното решение предстои да бъде търсено в следващите месеци.