Меню

10
Пон, Авг

Общество
Инструменти
Шрифт

24 талантливи изпълнители участваха в общинския кръг на музикалната надпревара

13-годишната Мария Христова стана победител в общинския кръг на първия национален песенен конкурс „Звездни лъвчета“. Музикалната надпревара се проведе на 29 април в Свиленград. Гласовитата изпълнителка, която е шестокласничка в ОУ „Иван Вазов“, спечели единодушно журито и получи пълен актив от точки. Тя впечатли с изпълнения на две песни от българския фолклор – „Димо седи на дюкена“, изпята акапелно, и „Женала дюлбер Яна“. Наградата ѝ бе връчена от президента на Лайънс клуб „Свилена – Свиленград“ Галя Коларова.

Мария Христова е солист на ДФГ "Тракийска китка" при НЧ "Просвета - 1870"- Свиленград с ръководител Кичка Славова. Тя е член и на вокална група "Блестунки" към училището, в което учи, с ръководител Генади Димитров.

Конкурсът е организиран от Лайънс клуб „Свилена – Свиленград“ и е инициатива на Асоциацията на Лайънс клубовете – Дистрикт 130 България. Провежда се в два етапа – общински и национален, като победителите от местните кръгове продължават участието си на финала. В общинската надпревара се включиха общо 24 изпълнители. Част от тях се представиха във вокални формации. Преобладаваха изпълненията на български народни песни. Те бяха оценявани от жури с председател маестро Кирил Търпов и членове Васил Василев – председател на НЧ „Просвета–1870“ и диригент на духов оркестър „Костадин Манов“ – Свиленград, както и Зина Гочева – член на Лайънс клуб „Свилена – Свиленград“. В края на концерта оценяващите отбелязаха, че всички участници са се представили на много добро ниво. Единствената препоръка към младите изпълнители бе да работят повече върху сценичното си присъствие и артистично поведение.

Целта на конкурса е не само да насърчи артистичното развитие на младите хора, но и да възпитава ценности като съпричастност, доброволчество и активна гражданска позиция. Част от концепцията е свързването на музикалното изкуство с каузи в подкрепа на общността. „Със „Звездни лъвчета“ даваме възможност на младите хора да бъдат чути не само като изпълнители, но и като носители на послания. Вярваме, че талантът и добротата могат да вървят ръка за ръка“, споделят от ръководството на Дистрикт 130 – България.

Националният етап на „Звездни лъвчета“ ще е на 29 май в Свиленград, в рамките на Националната Конвенция на Дистрикт 130-България. Конкурсната част ще се проведе в читалище „Просвета-1870“ от 14 часа, а вечерта в балната зала на хотел „Голдън ай“ лауреатите ще изнесат гала концерт и ще бъде обявен първият носител на призът "Звездни лъвчета". Голямата награда ще бъде връчена лично от Вице международния президент на „Лайънс Интернешънъл“ Д-р Манож Шах, който ще бъде официален гост на Конвенцията. В журито и със специално участие в гала вечерта ще бъде Славея Иванова - Гласът на България 2025. 

Текст: Диляна ЦВЕТКОВА

Снимки: Кристин РУСЕВА

Сходни