Свиленград тържествено отбеляза 148 - годишнината от Освобождението на България от османско владичество.
Площад „5 октомври“ бе изпълнен с множество граждани, дошли да засвидетелстват своята признателност към загиналите в боевете за свобода.

Водещ на тържеството бе секретарят на читалище "Просвета 1870" Ваня Стефанова. Програмата бе открита с рецитал на деца от клуба по художествено слово при ОУ „Иван Вазов“.

Слово за освободителната руско-турска война преди 148 години произнесе учителят по история Димитър Гилев. Той донесе и умален вариант на черешовото топче, което гръмна в чест на празника.

Заупокойна молитва отслужи архиерейският наместник отец Константин.

Пред паметника на загиналите във войните венци и цветя положиха кметът на общината арх. Анастас Карчев, заместниците му Анелия Георгиева и Светлана Динкова-Маргаритова, общински съветници, представители на партийни и обществени организации, граждани и ученици.

Празничният концерт „Българийо, жива си в сърцата ни“ събра изпълнители от Свиленград.

В програмата участваха духов оркестър „Костадин Манов“, певчески и танцови състави, които пресъздадоха с музика и танц духа на българската традиция и историческата памет.



Снимка с дрон: Пламен Сарандиев

