20
Пет, Юни
32 Нови статии

Общество
Инструменти
Шрифт

Наградата "Златен век" е най-високото отличие на Министерството на културата.

Министерство на културата на Република България награди с Грамота и "Златен век"- печат на Цар Симеон Велики - сребърен читалище "Просвета - 1870" в Свиленград. Отличието се връчва за значим принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност и по повод 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Наградата "Златен век" е най-високото отличие на Министерството на културата.

Само две читалища в страната са удостоени, другото наградено е Народно читалище „Виделина - 1865“ в Панагюрище.

„За нас беше чест да сме част от общност на колоси и изявени творци във всички области на културата“, написаха от читалището след церемонията, която се проведе в София. Наградата от името на всички самодейци към читалището приеха председателят му - диригентът Васил Василев, и дългогодишният секретар Ваня Стефанова. Отличието бе връчено от културния министър Мариан Бачев по време на церемония в Балната зала на Националната галерия - "Двореца".

"За мен наистина е огромна чест да връча тези отличия и да ви благодаря за това, че всеки ден работим заедно за развитието, съхраняването и популяризирането по света на българската култура, изкуство и традиции“, каза министър Бачев.

 Министърът на културата Мариан Бачев връчва отличията „Златен век“ на церемония в Балната зала на Националната художествена галерия.

На снимката най-вдясно председателят на настоятелството на свиленградското читалище Васил Василев.

Снимка: Благой Кирилов/БТА

Огърлие "Златен век" за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност днес получиха и актьорът Йосиф Сърчаджиев, певецът Орлин Горанов, композиторът Стефан Илиев, кинорежисьорът Иван Павлов, проф. Надежда Сейкова - режисьор и преподавател, Стефанка Карайончева-Сенко - представител на илюзионното изкуство, Михаил Заимов - писател, публицист, журналист, фотограф и общественик, Лозан Лозанов - архитект, създал сгради като хотел "Плиска", КНСБ, резиденция "Бояна" и др.

Тази година културното средище празнува своята 155-годишнина.Читалище „Звезда” в Свиленград е едно от първите в страната, възникнало непосредствено след тези в Лом, Свищов, Шумен и други градове, утвърдени по онова време като големи културни центрове.Създадено е по инициатива на главния учител на града Христо Попмарков и други родолюбиви българи на 01.03.1870г. Читалище „Звезда” развива богата културна, просветна и народополезна дейност до 1878 година, когато след Руско- турската освободителна война и по силата на Берлинския договор Свиленград остава още дълги години в сянката на османската империя. Народното читалище, вече под името „Просвета”, възкръсва за нов живот през 1914 г. Тогава, по настояване на градското ръководство и най- вече на кмета Владимир Разбойников, му се отрежда най- хубавото, централно място в града- там, където е била турската джамия, извисява снага сградата на народното читалище. Вече 155 години то пренася във времето ценностите на възрожденците и продължава традициите в театралната, певческата и танцова самодейност... Подготвя празниците, разнообразява делниците на жителите и гостите на града с многобройните си прояви.