Благовещение е християнски празник, посветен на Благовещението, евангелско събитие, при което Богородица научава, че ще бъде майка на Иисус Христос.
Празникът се отбелязва на 25 март и се почита от всички основни християнски деноминации (православие, католицизъм, протестантство).
Благовещение е и важен български народен празник, като е известен и с наименованията Благовец, Благоец, Благовещене, Благощене, Благостене.
Денят е имен ден за хората, чиито имена са свързани с идеята за благодат, като: Блага, Благо, Благодар, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна, Вангел, Вангелия, Евангелина.
Макар да е във Великия Пост, поради голямата празничност на Благовещение, по изключение на този ден може да се яде риба, затова обикновено тя присъства на трапезата. По традиция често се приготвя рибник – риба с ориз. Пече се пита, която се намазва с мед и се раздава на съседи и близки. Празникът съвпада с началото на пролетта и затова традиционно се приготвя и „нещо зелено“ (коприва, спанак, лапад и др.)
Обичаят Благовец е да се поставят обеци на малките момичета. В Свиленград тази традиция е спазена и много се отправят към специализираните студия за пробиване на уши.
Снимка: Архив "Старият мост"