23
Нед, Мар
21 Нови статии

Общество
Инструменти
Шрифт

Предстои издаване на заповед за увеличаване на площта на защитена местност „Сладун“ , намираща се в землището на с. Сладун, съобщават от РИОСВ-Хасково. Защитената местност е обявена през 2022 г. със заповед на министъра на околната среда и водите по предложение на Института за биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.

Целта е опазване на растителните видове азнавурска мащерка и хаускнехтово звездиче и техните местообитания. Мащерката носи името на Жорж Азнавур , турски ботаник от арменски произход, изучаващ флората в околностите на Истанбул.

Към момента ЗМ „Сладун“ включва поземлени имоти с обща площ 1715, 812 дка. Предложението за увеличаване на площта е разработено със съдействието на Българско дружество за защита на птиците. Мотивът е, че в сегашните си граници тя не обхваща голяма част от находищата на редки и приоритетни за опазване видове по долините на реките Сладунска и Фишера. В границите й не са включени красивите скални образувания Вълчата скала (Курт кая) и уникалния ландшафт по долината на река Фишера, близо до вливането на Сладунска река. Става ясно, че голям брой видове, приоритетни за опазване според националното и европейското законодателство, се срещат и извън границата на сегашната защитена територия, като например гнездовищата на царския орел и белоопашатия мишелов. Изтъкнато е, че настоящата защитена местност осигурява опазване основно на приоритетни растителни видове, но не може да гарантира пълноценно опазването на застрашени и редки животински видове и забележителен ландшафт. Предложеното увеличение на площта на защитената местност е с 2465,78 дка. 84,539 дка от тях се намират в землището на с. Маточина. Посредством включването на горепосочените имоти площта на защитената територия ще стане 4181,592 дка.

Нарастването на територията а на ЗМ „Сладун“ е с цел опазване на: термофилни и субсредиземноморски дъбови гори, крайречни формации от върби, смесени ясеново-елшови групировки край реките и защитените животински видове: жълтокоремник, обикновена блатна, шипоопашата и , шипобедрена костенурка, царски орел , малък ястреб , голям ястреб , орел-змияр, малък орел, лалугер , видра и др.

Предложеното увеличение на площта, както и сега съществуващата защитена местност, попада в обхвата на защитена зона „Сакар“ , за които важат европейската Директива за опазване природните местообитания и на дивата флора и фауна и Директива за опазване на дивите птици.

От екоинспекцията посочват, че в едномесечен срок заинтересованите лица могат да представят мотивирани писмени становища, възражения и предложения относно проекта на заповед за увеличаване на площта на защитената територия.

СМ