Хризантеми и рози най-купуваните цветя
По случай Международния ден на жената - 8 март, търговията с цветя в Свиленград процъфтява. Опакован карамфил за 2 лв. и гербер в целофан за 3 лв. са най-масово предлагани от търговците. Клиентите обаче предпочитат хризантемата и традиционната роза, показва проучване на „Старият мост“.
По 7-8 лева върви кралицата на цветята по сергиите и магазините. Аранжирана в красив букет обаче цената й се покачва на 9 - 10лв. за стрък. Хризантемата пък в целофан е 4 лв., а на букет – 6 лв. За екстравагантните вкусове има и по-нетрадиционни цветя, като антуриум например. Букет от него струва 20 лв. Хит на пазара са и икебаните от рязан цвят. На цена около 10 лв. малките уханни подаръчета се харчат като топъл хляб. Потопени в специален разтвор цветята остават жива украса в дома за няколко седмици. Аранжировки от хартиени китки също привличат погледите на мъжете. Търговците са заредили и повечко саксийни цветя. Цената им тръгва от 5 лв. за пролетните зюмбюл, лале, иглика и може да надхвърли стотина лева за по-екзотичните видове.
8 март - Международният ден на жената, се чества като признание на икономическите, политическите и обществени постижения на дамите. Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк. Жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия, при които работят и ниските заплати, които получават. Работничките са атакувани и разпръснати от полицията. Две години по-късно, пак през март, същите тези жени създават своя първи работнически синдикат. На 27 август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените от социалистическия интернационал. По предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема: „Всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува деня на работничките и на международната им солидарност“. Целта е да се мобилизират широките женски трудови маси в борбата за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота. На следващата година Международният ден на жената е отбелязан от повече от един милион души в Австрия, Дания, Германия и Швейцария, а през 1913 г. във Франция и Русия. Започнал като политическо събитие на социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни. В някои държави денят губи политическата си окраска и става просто повод за мъжете да изразят своята симпатия и внимание към жените около тях. Отвъд океана първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия. В България 8 март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911 г., а през 1915 г. е първото публично честване. Като общобългарски празник Денят на жената започва да се празнува след 9 септември 1944 г. В годините на демокрацията обаче празникът напълно загуби идеологическият си характер и остана само светски.
"Старият мост" честити празника на всички жени. Живейт смело и с вдъхновение, както само жените умеят! Нека всеки ден за вас бъде 8 март и се радвате на обичта и вниманието на своите близки!
Диляна ЦВЕТКОВА