Българското дружество за защита на птиците започна дейности по опазването на световно застрашения голям креслив орел по миграционният му път и в местата за размножаване и зимуване.
На територията на България орелът е защитен от закона вид, включен е в Световния Червен списък.
Дневната граблива птица се среща в ниските части на Сакар и Източните Родопи, край реки,езера, язовири. След като се завърнат от зимуване по поречието на Нил и в Мала Азия, орлите използват всяка година едно и също гнездо, обясняват орнитолозите.
Предвидено е проучване на разпространението на този вид птици, организиране на съвместни патрули и активна работа с държавни институции за предприемане на необходимите мерки за защита във важните зимовища.
Инициативата обхваща и други европейски страни. Партньори на БДЗП са Бебженският национален парк в Полша, Естонският университет за естествени науки, Дружеството за проучване на природата – Турция, Университетът за естествени науки в Познан, Полша.
От сдружение "Зелени Балкани" пък съобщиха, че в колонията в село Левка. е регистрирана първата белошипа ветрушка, завърнала се след миграция. И така, даваме началото на сезон 2024 на дивите белошипи ветрушки. Пожелаваме си той да е успешен и много млади птици, излюпени у нас, да полетят в небето през лятото, казват природозащитниците.
СМ