03
Чет, Окт
29 Нови статии

НАП напомня с писма и обаждане по телефона на граждани да декларират доходите си

На 30 септември изтича срокът за подаване на коригиращи данъчни декларации от физическите и юридическите лица. Те имат възможност еднократно да коригират данните, които са посочили в годишната си декларация за облагане на доходите на физическите лица или във формуляра за облагане с корпоративен данък по чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане на юридическите.

При откриване на грешка в декларираните данни, гражданите и дружествата имат право еднократно, в срок до 30 септември на текущата година, следваща годината на придобиване на дохода, да правят промени чрез подаване на нова декларация.

НАП напомня с имейли или обаждане по телефона на физически лица, за които има информация, че през 2023 година са получили доходи от трудови договори, хонорари, земеделски субсидии, суми от наложени платежи от продажби в интернет и др., но са пропуснали да ги декларират или посочените данни са вписани некоректно, за необходимостта да направят корекции и да допълнят годишните си данъчни декларации.

Повече информация за попълване и подаване на коригиращи декларации може да получите от подкаст епизод, посветен на темата, от сайта на приходната агенция или на телефона на Информационния център на НАП: 0700 18 700, на цена, съобразно тарифата на съответния оператор

Крайният срок за внасяне на здравноосигурителната вноска за месец юли е 26-ти август

До 26 август младежите, които са завършили средното си образование тази година и са се дипломирали, но не са започнали работа веднага, да внесат здравно-осигурителната си вноска за месец юли. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение наесен и не са започнали работа.

За периода от завършване на средното до започване на висшето си образование или работа на трудов договор те трябва да внесат здравните си осигуровки за своя сметка в размер на 37,32 лв. месечно. Причината за това е, че абитуриентите не попадат в нито една от категориите – ученици или студенти, поради което не отговарят на условията за здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет, както и не упражняват трудова дейност, за която подлежат на здравно осигуряване на съответното основание по Закона за здравното осигуряване. В тези случаи завършилите средно образование трябва да подадат декларация Образец № 7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски. Тъй като през този месец 25-ти е неприсъствен ден, неделя, декларирането и внасянето на здравните осигуровки може да стане и на 26-ти август, включително.

В рубриката „Здравно осигуряване” на интернет страницата на приходната агенция е поместена информацията за попълване и подаване на декларация Образец №7. Формулярът се подава в офис на НАП, по пощата с обратна разписка или чрез електронната услуга на приходната агенция „Приемане на декларация образец № 7 „Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски“, достъпна с Персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис (КЕП).

При допуснати повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните три години, зрелостникът може да се окаже с прекъснати здравноосигурителни права и да няма достъп до безплатни здравни услуги, осигурени от Националната здравноосигурителна каса, напомнят още от НАП. За вноски, които не са направени в срок, се начислява законова лихва. Справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях може да се направи чрез електронната услуга „Здравноосигурителен калкулатор", която е със свободен достъп в Е-портала на НАП.

Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен в Портала на Агенцията .

Справка за здравния си статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 (на цена, съгласно тарифата на съответния оператор). Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Освен това системата дава информация за всички месеци по години, за които липсват данни за здравно осигуряване на лицата. Справката за здравноосигурителен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.

Информация за попълване и подаване на декларация Образец №7 и внасяне на здравните вноски може да се намери в You Tube канала на НАП, сайта на приходната агенция или на телефон 0700 18 700 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.

Както при всяка смяна на цени досега, информацията за консумацията в следващите фактури ще бъде разделена на два отделни периода – потребление по стари цени до 30 юни 2024 г. включително и потребление по нови цени от 1 юли 2024 г.

Предвид очакваното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за нови цени на електроенергията от 1 юли 2024 г. EVN България предоставя на своите битови клиенти възможност сами да отчетат електромерите си и да предоставят данните на дружеството.

Самоотчитането се извършва по желание на клиентите, без да отменя регулярния месечен отчет от страна на дружеството.

Извършването на самоотчет не е необходимо при клиентите, които се отчитат с електромери с дистанционен отчет. Тoва са близо 1,2 млн. клиенти, които ще бъдат отчетени автоматично от дружеството.

Клиентите, които желаят да се възползват от тази възможност, следва да попълнят показанията на електромерите си на 1 юли 2024 г. и да ги въведат:

• в сайта на Електроразпределение Юг на https://www.elyug.bg/Customers/Services/Other_services/Samootchet.aspx

• по имейл на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

• в декларация, която се попълва в EVN Офис.

Приемане на данните и декларациите ще се извършва в периода 1 юли (понеделник) – 4 юли 2024 г. (четвъртък) включително.

При попълването се посочват номер на измервателна точка и клиентски номер, които фигурират във всяка една фактура. Желателно е клиентите да оставят и актуален телефон в случай на грешно подадени показания. На база на предоставените данни от самоотчета дружеството ще фактурира консумираната електроенергия до 30 юни 2024 г. включително по старите цени, а от 1 юли 2024 г. – по новите тарифи, определени от КЕВР.

За всички битови клиенти, които не пожелаят да отчетат сами електромерите си към 1 юли 2024 г. ще важи следният принцип, който се прилага традиционно при смяна на цени:

• Количеството консумирана енергия по стари цени ще се изчислява като произведение на броя на дните от датата на отчитането през юни 2024 г. до 30 юни 2024 г. включително по средната дневна консумация на клиента за пълния отчетен период

• Количеството консумирана енергия по нови цени ще се изчислява като произведение на броя на дните от 1 юли 2024 г. до датата на отчитане през юли 2024 г. пак по същата средна дневна консумация за пълния отчетен период.

Общият брой на дните в отчетния период отговаря на нормалния месечен период на отчитане за всеки клиент, като се запазват регулярните срокове на отчитане.

Както при всяка смяна на цени, информацията за консумацията в следващите фактури ще бъде разделена на два отделни периода – потребление по стари цени до 30 юни 2024 г. включително и потребление по нови цени от 1 юли 2024 г

През последните три месеца на 2023 г. изпълнителният директор на НАП Румен Спецов спря над 600 сайта, чрез които се организират хазартни игри от дружества без действащ лиценз по Закона за хазарта. След публикуване на решението в страницата на НАП сайтовете, посочени в него, следва да преустановят дейността си до 3 дни, уточняват от офиса на Агенцията в Хасково. НАП сезира съда в случай, че след изтичане на този срок, нерегламентираните онлайн платформи са достъпни в България и през тях може да се правят залози от потребители в страната. Магистратите от своя страна издават разпореждане към доставчиците на интернет услуги у нас да прекратят достъпа до страниците и техните поддомейни.

Решенията на изпълнителния директор на НАП, както и разпорежданията на Софийския районен съд са публикувани в рубриката „Онлайн хазарт“ в сайта на приходната агенция. НАП поддържа и актуален списък на интернет страниците, чрез които се организират хазартни игри от лица, които нямат действащ лиценз по Закона за хазарта. В случай че потребител попадне на нерегламентирана онлайн платформа за залози, може да подаде сигнал към приходната агенция на имейл Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.. В него е необходимо да посочи сайта и своя интернет доставчик.

Повече информация за рисковете, които крият незаконните сайтове, може да бъде намерена в рубриката „Отговорен хазарт“ в сайта на НАП. Там е достъпен и тест за самооценка на хазартните навици.

До 31 юли 2024 г. регистрираните по Закона за ДДС предприятия по смисъла на Закона за счетоводството трябва да декларират данни от текущата си счетоводна отчетност за наличните парични средства в касите, размера на вземанията, вкл. от предоставени заеми от собственици, физически лица, работници, служители, лица, наети по договор за управление и контрол и подотчетни лица, когато общият им размер надхвърля 50 000 лв. Информацията е за второто тримесечие на 2024 г.

Тези данни се подават с декларация по чл. 55, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физически лица и чл. 201, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане, като се попълва приложение № 4 – деклариране на данни от текущата счетоводна отчетност по чл. 123, ал. 10 от ЗДДС.

В ЗДДС е създадена нова разпоредба, която е в сила от 01.01.2024 г.: „Лице, което като е длъжно, но не декларира или невярно декларира данни по чл. 123, ал. 10 от същия закон или не ги декларира в предвидените срокове, се наказва с глоба или имуществена санкция от 1000 до 4000 лв. При повторно нарушение глобата или имуществената санкция е в размер от 2000 до 10 000 лв.“

Информация може да се получи на телефона на информационния център на НАП – 0700 18 700.

Финансиране от 27 172 800 лева за инфраструктурни обекти получава община Свиленград по Инвестиционната програма за общински проекти към държавния бюджет на България за 2024 година. При сформирането на държавния бюджет община Свиленград подготви и подаде общо девет проекта, които бяха одобрени и включени в програмата.

Кметът на Свиленград арх. Анастас Карчев и директорът на Дирекция „Бюджет и финанси” Валя Здравкова подписаха днес с министъра на регионалното развитие Андрей Цеков споразумения за финансиране на седем от обектите.

С финансовата подкрепа ще се изпълнят: основен ремонт на 9 км от пътя Сладун – Студена – Дервишка могила; изграждане на улици в кв. „Речните лозя“ в Свиленград; основен ремонт на част от улици в Свиленград - ул. „Кл. Охридски”, ул. „М. Горки” , ул. „Първи май”, ул. „К. Преславски”, ул. „Ален мак”, ул. „К. Честименски”; подмяна на водопроводната мрежа на тези улици; изграждане на канализационна и водопроводна мрежа на нови квартали в района зад парк „Младежки”; рехабилитация на ул.“Родопи“ в село Момково; рехабилитация на ул. „Лозан Господинов“ и ул. „Стефан Милушев“ в село Левка.

Предстои подписване на споразумения за предоставяне на финансова подкрепа за останалите два обекта: изграждане на паркинги и благоустрояване на междублокови пространства в кв. „Изгрев“ и рехабилитация на бул. „България“ от о.т.920 до о.т.495 в Свиленград.

С различни видове дарения и ремонт у дома можем да намалим данъците, които дължим върху личните си доходи от предходната година, напомнят от офиса на НАП в Хасково.

Данъчното облекчение за дарение, например, позволява да намалим данъчната основа с общо до 65%.

До 5%, когато обект на дарението са здравни или лечебни заведения; детски ясли, детски градини, училища, висши училища и академии; Българския Червен кръст; културни институти и читалища; детския фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ) и др. До 15%, когато дарената сума е за култура, а до 50 на сто, ако получател е Национална здравноосигурителна каса за дейности, свързани с лечението на деца, финансирани с трансфери от бюджета на Министерството на здравеопазването и „Център за асистирана репродукция”. За да бъде признато данъчното облекчение е необходимо да нямаме подлежащи на принудително изпълнение стари задължения и към годишната данъчна декларация да приложим копия на документи, удостоверяващи статута на лицето, за което е дарението и че то е получено.

С до 2000 лв. пък можем да намалим годишната си данъчна основа, ако сме извършили подобрения или ремонт на недвижим имот през миналата година. Жилището трябва да е на територията на Република България, да сме негов собственик или съсобственик, ремонтът да е извършен от физическо лице или фирма, регистрирани у нас или в ЕС, и да имаме документ за платения труд. Задължително е също така да нямаме неплатени задължения към бюджета.

Данъчните облекчения могат да се ползват с подаване на годишна данъчна декларация до 2 май, уточняват още от офиса на НАП в Хасково.

До момента в приходната агенция в града са приети почти 5300 формуляри за доходи от физически лица, като над 3350 от тях са изпратени онлайн с персонален идентификационен код (ПИК) или с електронен подпис (КЕП).

Допълнителна информация за декларирането и плащането на данъци, както и за ползването на различните видове данъчни облекчения може да се получи в сайта на приходната агенция, както и на телефона на Информационния център на НАП 0700 18 700 на цена, според тарифите на съответния оператор.