09
Сря, Окт
22 Нови статии

Митница
Инструменти
Шрифт

Митническите служители от Централно митническо управление, Териториална дирекция Митница Бургас и Териториална дирекция Митница Пловдив взеха участие в обучителен семинар за идентификация на фалшиви стоки, проведен на 21 и 22 февруари в Свиленград, съобщават от пресцентъра на Митницата.

Обучението бе организирано от "Турку, Таджер и Турку" съвместно с Международната асоциация за защита на интелектуалната собственост – СНБ - РЕАКТ, Амстердам. Една от главните цели бе да даде на участниците в семинара необходимите познания, чрез които лесно и точно да разпознават и различават оригиналните продукти, както и практически съвети, които да подпомогнат дейността по разкриване и задържане на фалшиви стоки.

На семинара бяха представени обучителни презентации за 30 световноизвестни бранда.

В рамките на мероприятието организаторите на семинара посетиха МП Капитан Андреево, където на място имаха възможност да проследят процеса на щателен митнически контрол за установяване и задържането на стоки, нарушаващи права на интелектуална собственост и тяхното съхранение в митническия склад. Началникът на МП Капитан Андреево Георги Господинов сподели, че на пункта през 2022 година са осъществени над 550 задържания, които представляват 80% от всички случаи на Агенция „Митници“. В резултат на това на пункта са установени близо 750 000 артикула, по-голяма част от които облекла, парфюми, спортни обувки, чанти, портмонета, колани, а от началото на тази година до момента задържаните фалшиви стоки са близо 180 000.

Организаторите изразиха своята благодарност към ръководствата на двете териториални митнически дирекции, ръководствата на МП Капитан Андреево и МП Лесово и към митническите служители, които са пряко ангажирани в дейността по задържане, последващите административни процедури, произтичащи от установяването и унищожаването на фалшиви стоки. Те отбелязаха, че в този процес участват около 80 митнически служители и всички те имат изключителен принос в борбата с фалшивите стоки. Всички стоки, за които има потвърждение, че са фалшиви се унищожават. През изминалата година за първи път бе осъществено унищожаване чрез рециклиране.

По покана на организаторите на семинара, една от най-големите компании в България за оползотворяване на текстил представи пред участниците възможностите за рециклиране на фалшиви текстилни изделия. Управителят на "Турку, Таджер и Турку" ООД Анета Таджер презентира и възможностите за екологично оползотворяване на стъклените опаковки от задържаните фалшиви парфюми. Тя изрази благодарност към Агенция „Митници“ за доброто взаимодействие в търсене и намирането на добри и екологични решения свързани с унищожаването.